Pierwszego maja 2011 roku Niemcy i Austria, jako ostatnie kraje tzw. „Starej Unii”, otworzą swój rynek pracy dla obywateli państw, które przystąpiły do Wspólnoty Europejskiej w 2004 roku. Ograniczenia w podjęciu zatrudnienia zostaną zniesione wobec Polaków oraz pracowników z Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Choć 1 maja 2004 roku członkami UE stały się również Malta i Cypr, mieszkańcy tych krajów mogli pracować w Niemczech i Austrii już od dnia akcesji.
Niektórzy już mogą pracować
Po 1 maja 2004 roku obywatele nowych krajów członkowskich UE z Europy Środkowo-Wschodniej nadal musieli starać się o pozwolenie na podjęcie zatrudnienia w Niemczech i Austrii. Spośród państw „Starej Unii” to Berlin i Wiedeń ustanowiły dla takich osób najdłuższe, bo siedmioletnie okresy przejściowe w zakresie dostępu do rynku pracy.
Jednak jeszcze przed końcem tego terminu niemieckie i austriackie władze wprowadziły dla niektórych grup pracowników pewne udogodnienia w zdobywaniu posad. Od października 2007 roku ułatwienia w zakresie uzyskania pozwolenia na pracę (ale bez całkowitej rezygnacji) objęły za Odrą inżynierów wyspecjalizowanych w budowie maszyn, budowie pojazdów, budowie statków oraz w elektrotechnice. Od 2009 roku skrócona procedura uzyskania pozwolenia na pracę została rozszerzona na wszystkie osoby z wyższym wykształceniem. Początek 2011 roku oznaczał całkowite otwarcie niemieckiego rynku pracy dla osób poszukujących pracy sezonowej w hotelarstwie, gastronomii, rolnictwie, leśnictwie czy przetwórstwie owocowo-warzywnym. Pracownicy pozostałych branż muszą poczekać do 1 maja 2011 roku.
Natomiast Austria ułatwienia w zakresie uzyskiwania pozwolenia na pracę przez mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej wprowadziła najpierw dla pracowników sezonowych, zatrudnionych przede wszystkim w rolnictwie. Ponadto od 2008 roku nad Dunajem obowiązuje licząca początkowo 50 pozycji lista preferowanych zawodów, których przedstawicieli również objęły takie udogodnienia. W kolejnych latach listę tę rozszerzono do 65 profesji. Znaleźli się na niej wykwalifikowani pracownicy fizyczni (m.in. murarz, cieśla, brukarz, lakiernik, kowal, ślusarz, szklarz, rzeźnik, operator maszyn budowlanych i dźwigów, maszynista czy mechanik pojazdów) oraz osoby ze średnim i wyższym wykształceniem technicznym (technik budowlany, technik elektryk instalacji wysokiego napięcia, technik instalacji grzewczych czy inżynier budowy maszyn).