Za cztery dni w Zwierzyńcu rozpocznie się doroczne święto kina. Dwunasta edycja Letniej Akademii Filmowej ruszy w piątek 5 sierpnia i potrwa 10 dni. Po sukcesie ubiegłorocznych prezentacji kina z Republiki Południowej Afryki, organizatorzy tegorocznej LAF zamierzają kontynuować ten kierunek, ale uwzględniając przede wszystkim produkcje z północy tego kontynentu. Rektor LAF Piotr Kotowski wyjaśnia, że nie jest to związane wyłącznie z ostatnimi wydarzeniami politycznymi, ale przede wszystkim z faktem, że filmy wyprodukowane właśnie w północnej Afryce coraz częściej goszczą na najważniejszych festiwalach filmowych. Świadczy o tym choćby tegoroczna nominacja do Oscara dla „Outside the Law” algierskiego reżysera Rachida Bouchareba. Według organizatorów akademii są jednak mniej znane propozycje filmowe warte uwagi. Prawie 50 takich filmów będzie można obejrzeć w Zwierzyńcu w cyklu „Karawana z Maghrebu”.
Dalekiej północy będzie dotyczyć kolejnych 10 propozycji, które zostaną zaprezentowane pod wspólnym hasłem „Syberyjskie klimaty”. Inspiracją dla autorów tego pomysłu był film „Syberia. Monamour” Sławy Rossa, pokazany na ostatnim Berlinale. Oprócz tego kinomani będą mogli zobaczyć 9 innych produkcji rosyjskich i radzieckich, a także polskich i niemieckich oraz koprodukcji brytyjsko-radzieckich i japońsko-radzieckich. Ich wspólną cechą jest ukazanie zarówno piękna jak i twardych praw jakie na Syberii dyktuje natura.
„Zaproszenie na ślub i wesele” to kilkanaście filmów o zmieniającym się modelu związków łączących zakochane pary, a „Rozmowy o jesieni życia” to zestaw obrazów, traktujących o przygotowywaniu życiowych bilansów.
W programie tegorocznej LAF nie może zabraknąć kina włoskiego. W ostatnich latach kinomani w Zwierzyńcu mogli bliżej poznać sylwetki rzadko goszczących na polskich ekranach twórców, takich jak: Pupi Avati, Gianni Amelio czy Marco Bellocchio. W tym roku swoją retrospektywę będzie mieć autor m.in. „Caliguli” i „Salonu Kitty” – Tinto Brass.
Dwunasta edycja LAF to także przeglądy filmów: Karela Kachyny, Rogera Cormana, Siergieja Sołowiowa, Macieja Adamka i Macieja Cuske, a także stałe pozycje, m.in.: „Filmy w sieci”, „Klubowy karnet”, „W polskim obiektywie” i „Festiwalowe remanenty”, czyli obrazy pokazywane na: Rozstajach Europy, Planet Doc Review, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Etiudzie&Animie i Żydowskich Motywach oraz Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.
Pełny program tegorocznej Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, łącznie z planem koncertów, spektakli, wykładów i spotkań dyskusyjnych jest dostępny na stronie: www.laf.net.pl.
Organizatorami akademii są: Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa, Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a także Zwierzyniecki Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy w Zwierzyńcu.
TagiLAF Letnia Akademia Filmowa Zwierzyniec
Sprawdź również
Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2019
To już szósty raz, a piąty w wydaniu międzynarodowym. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na Wschodnią …