Dzisiaj tj. 13 kwietnia na mocy uchwały sejmowej z 2007 roku obchodzony jest dzień Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. – W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – napisano w dokumencie.
Przypomnijmy w 1940 roku NKWD wymordowało polskich jeńców wojennych. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje i w pobliżu Charkowa, Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku oraz w innych dotąd nieznanych miejscach. Wśród zamordowanych byli m.in. oficerowie WP, naukowcy, policjanci, księża, lekarze i nauczyciele. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prawda o zbrodni była skrzętnie ukrywana przez władze komunistyczne. Dopiero Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Moskwa przyznała, że zbrodnię popełniło NKWD. Śledztwo w Polsce prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, jego pracownicy uznają zbrodnię katyńską za ludobójstwo.
W 2005 roku Rosjanie zakończyli swoje kilkunastoletnie dochodzenie. Rosyjscy śledczy umorzyli postępowanie, utajniając jego wyniki. Ważną datą w kwestii zbrodni katyńskiej jest 26 listopada 2010 roku. Wówczas rosyjska Duma przyjęła dokument zatytułowany “O tragedii katyńskiej i jej ofiarach”, w którym deputowani obarczyli winą za zbrodnię Józefa Stalina oraz innych radzieckich przywódców. Sprawę bada również Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu na wniosek krewnych zamordowanych, którzy zarzucają stronie rosyjskiej brak rzetelnego śledztwa. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w najbliższy poniedziałek.