Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Unicef w 2008 roku. Od tego czasu 15 października jest okazją do rozmowy, o tym jak ważne dla zdrowia jest mycie rąk.
Niewidzialny wróg
Często wydaje nam się, że jeżeli czegoś nie widać to tego nie ma. W ten sposób ignorujemy miliony drobnoustrojów, takich jak: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, które codziennie przenosimy na rękach. Niektóre bakterie mogą wywoływać, np. zatrucie żołądkowe czy biegunkę. Wirusy natomiast powodują trudne w leczeniu infekcje. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie jesienno-zimowych zachorowań. Większość z nas pamięta, w jaki sposób rozprzestrzeniają się zarazki przeziębienia
i grypy:
- Za każdym razem kiedy kichamy czy kaszlemy kropelki z wirusem przedostają się do powietrza. Jeżeli dostaną się one do układu oddechowego, mogą powodować choroby.
- Wirusy mogą być przenoszone na rękach i różnych powierzchniach. Wystarczy mieć kontakt
z rękami zainfekowanej osoby lub zakażonymi przedmiotami, a następnie dotknąć swojego nosa lub oczu, aby się zarazić.
Broń się skutecznie
Jesteśmy uczeni od małego, żeby zasłaniać usta i nos przy kichaniu czy kaszlu. Nie jest to do końca prawidłowy nawyk. Żeby był skuteczny należy dodać, że natychmiast po kichnięciu konieczne jest umycie rąk mydłem, aby nie rozprzestrzeniać zarazków. Innym rozwiązaniem jest zasłanianie twarzy przedramieniem lub zgięciem łokcia – w ten sposób unikamy roznoszenia drobnoustrojów na dłoniach.
Warto podkreślić fakt, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o ok. 90%, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje, które mogą być przyczyną groźnych chorób. Aby tak się stało, należy pamiętać o kilku ważnych regułach. Przede wszystkim mycie rąk nie może trwać krócej niż 30 sekund. Aby było w pełni skuteczne, nie można zapomnieć o wierzchach dłoni, przestrzeni między palcami, pod paznokciami, kciukach i nadgarstkach.
Domownicy
Ważne, żebyśmy pamiętali, że drobnoustroje, w tym groźne dla zdrowia bakterie, towarzyszą nam również w domu. Szczególnie narażonymi na kontakt z bakteriami miejscami są: blaty kuchenne (jak często nie umyłeś rąk przed gotowaniem?) czy piloty do telewizorów (jak często włączasz telewizor zaraz po przyjściu do domu?). Jeżeli w domu są osoby starsze, obłożnie chore lub małe dzieci, warto mieć świadomość, że takie zagrożenia mikrobiologiczne mogą stanowić dla nich realne niebezpieczeństwo.
Bakteriom stanowczo mówimy nie
Często panuje przekonanie, że bakterie obecne w domu są „zaprzyjaźnione” i nie stwarzają zagrożenia. Jednak sama świadomość tego, że tak nie jest oraz tego czym grozi zaniedbanie tematu higieny rąk nie wystarczy. Warto zadbać o najbliższych i w przemyślany sposób wybrać odpowiedni produkt do codziennego mycia rąk. Szczególnie skuteczne w walce z bakteriami są mydła antybakteryjne marki Carex, w których zastosowano delikatne i równocześnie efektywne substancje myjące oraz kwas mlekowy. Jest to naturalny składnik o właściwościach antybakteryjnych, obecny
w naszej skórze. Dzięki jego obecności, mydło antybakteryjne Carex tworzy na dłoniach kwaśny płaszcz, który zapewnia prawidłową ochronę i niekorzystne środowisko do rozwoju bakterii.
Nieoczekiwane spotkania
Zdajemy sobie sprawę z takich oczywistych zagrożeń, jak kontakt z osobą chorą. Nie zawsze jednak pamiętamy, że z chorobotwórczymi drobnoustrojami spotykamy się na co dzień, np. w toaletach publicznych, na wózkach sklepowych, poręczach, placach zabaw, przewijakach, w środkach komunikacji, na bankomatach czy w centrach handlowych.
W miejscach publicznych najczęściej możemy spotkać gronkowca złocistego (odpowiada za zatrucia pokarmowe), bakterie kałowe (są przyczyną zakażeń, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością), szczepy E. coli (powodują biegunki) czy pałeczki Klebsiella (szczególnie zagrażają osobom
w podeszłym wieku i małym dzieciom, ponieważ mogą być przyczyną zapaleń płuc i zakażeń dróg moczowych).
Gdy nie ma mydła
Przebywając poza domem, bez dostępu do wody i mydła również możemy się skutecznie bronić przed zarazkami dzięki produktom marki Carex: żelom antybakteryjnym oraz chusteczkom odświeżającym z naturalnym składnikiem antybakteryjnym. Żele antybakteryjne łatwo rozprowadzają się nawet w trudno dostępnych miejscach: między palcami i przy paznokciach, sprawimy, że ręce będą higieniczne czyste bez użycia wody. Mając przy sobie żel antybakteryjny i jako jego uzupełnienie odświeżające chusteczki, skutecznie ograniczymy przenoszenie bakterii i wirusów.
Bądź zdrowy wesoły tak jak ja, myj rączki mydełkiem hop sa sa
Walka z bakteriami i wirusami nigdy się nie kończy. Dlatego bardzo ważne jest wyrabianie prawidłowych nawyków związanych z higieną rąk. Z myślą o najmłodszych marka Carex już po raz czwarty realizuje program edukacyjny Akademia Czystych Rąk Carex. Po sukcesie poprzedniej edycji programu, przygotowano materiały edukacyjne aż dla 2000 szkół podstawowych. Materiały zostały stworzone w oparciu o wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród nauczycieli, którzy wzięli udział
w III edycji programu Akademia Czystych Rąk Carex.
W ramach IV edycji programu przygotowano zupełnie nowe materiały edukacyjne, wzbogacone o treści multimedialne. Dostosowane zostały stopniem trudności do dzieci
z klas 1-3, a także 4-6. W scenariuszach lekcji zrównoważono zawartość merytoryczną, zabawę i ćwiczenia praktyczne tak, aby przybliżyć najmłodszym temat higieny rąk w jak najbardziej przyjazny sposób.
O ogromnej potrzebie takich działań świadczy opinia niemal wszystkich badanych, którzy zgadzają się, że kwestia mycia rąk jest istotna w kształceniu dzieci. Co więcej – uważają, że powinna być ona bardziej widoczna w edukacji. Jednocześnie 94% widzi pozytywne efekty programu w swojej szkole, 98% uważa, że program jest potrzebny, a 97% twierdzi, że program rozwinął wiedzę dzieci[1].
Aby się zgłosić do programu, należy wypełnić formularz, który będzie dostępny na stronie www.carex.pl w zakładce Akademia Czystych Rąk Carex.
Więcej informacji na http://www.facebook.com/CarexPolska.
[1] Badanie ankietowe przeprowadzone wśród nauczycieli, którzy realizowali III edycję Akademii Czystych Rąk Carex, zrealizowane przez agencję badawczą Few Reasons na zlecenie PZ Cussons Polska S.A.