W niedzielę 8 maja 2011 roku po raz piąty odbył się Dzień Muzealnika w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem w Gminie Zamość. Był wyjątkowy, ponieważ połączony z otwarciem nowego budynku Izby. Dzień Muzealnika oraz trwające od 9 do 14 maja 2011 roku Dni z Tradycją były organizowane pod nazwą „Zielone serca Europy – Europejskie Dni z Tradycją II” i realizowane w ramach projektu „Zielone serca Europy – promocja walorów kulturowych i turystycznych terenów Gminy Zamość”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
Dzień Muzealnika rozpoczął się koncertem pt.: „Piosenki o Zamościu i Zamojszczyźnie” w wykonaniu Tria Rodzinnego WKR Badachowie i zespołu wokalnego „Camerata Belfer” z Sitańca. Po nim nastąpiło otwarcie spotkania przez gospodarzy: Wandę Szpugę Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem oraz Wiesława Kwokę Sołtysa Wysokiego i Radnego Rady Gminy Zamość, a także Ryszarda Gliwińskiego Wójta Gminy Zamość. Historię powstania Regionalnej Izby Pamięci przybliżyła kustosz obiektu Henryka Sobczuk.
Następnie przecięto, przy pomocy sierpów, symboliczną wstęgę – uplecioną ze słomy i tym samym budynek otwarto do zwiedzania dla wszystkich gości i turystów. Wstęgę przecinali: Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość, Arkadiusz Bratkowski Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Ksiądz Bolesław Zwolan proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu, Jerzy Sobczuk Wicestarosta Powiatu Zamojskiego, Andrzej Urbański Dyrektor Muzeum Zamojskiego, Wiesław Kwoka Radny Rady Gminy Zamość i Sołtys Wysokiego, Marcin Sobczuk Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem, Wanda Szpuga Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem i Henryka Sobczuk Kustosz Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem.
Muzeum zostało poświęcone przez księdza Bolesława Zwolana proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu. W Sali konferencyjnej Izby odbyła się projekcja filmu „Zielone serca Europy – Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem” zrealizowanego również w ramach projektu „Zielone serca Europy – promocja walorów kulturowych i turystycznych terenów Gminy Zamość”. Dla uczestników spotkania wystąpił Chór Sitanianie z Sitańca, odbył się też konkurs „Zgaduj-zgadula”, w którym młodzi uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące eksponatów znajdujących się w Izbie oraz Gminy Zamość.
Podczas spotkania odbywał się kiermasz rękodzieła. Prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z: Białobrzeg, Bortatycz, Bortatycz Kolonii, Chyżej, Sitańca i Sitańca Wolicy oraz twórcy indywidualni: Elżbieta Leszczyńska z Płoskiego, Krystyna Pęk ze Żdanówka, Halina Sowa z Wychodów, Agata Piwko z Szopinka, Joanna Zięba-Suwała z Białopola (powiat chełmski) i Genowefa Orchowska z Bortatycz Kolonii. Na stoiskach znajdowały się m.in.: ozdoby z bibuły, wyroby z wosku, aniołki, koguty wykonywane na szydełku i wiele innych „małych dzieł sztuki”.
W budynku Izby swoją wystawę zaprezentowali rękodzielnicy z Gminy Sanok. Wśród haftowanych serwet i bibułowych kwiatów wystawili bieszczadzkie ikony i rzeszowski strój ludowy, wykonany w całości z bibuły.
Od 9 do 14 maja w Regionalnej Izbie Pamięci odbywały się Dni z Tradycją. W ich ramach można było bezpłatnie zwiedzić Izbę, obejrzeć film „Zielone serca Europy – Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem”, obejrzeć pokaz użycia dawnych sprzętów przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem wziąć udział w konkursie dotyczącym Izby i dawnego życia na zamojskiej wsi, spróbować tradycyjnych wypieków. Izbę odwiedzali turyści indywidualni i grupy wycieczkowe. Łącznie od 8 do 14 maja Izbę odwiedziło ponad 800 osób.
Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem powstała dzięki inicjatywnie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w dniu 12 listopada 2005 r. Pomysł poddała Pani Wanda Szpuga przewodnicząca Koła. Na pierwotną siedzibę Izby wybrano dom z lat 30-tych XX wieku, dawne centrum kultury Wysokiego i miejsce spotkań, a obecnie strażnicę. Pomysł zyskał uznanie Pań z Koła i mieszkańców Wysokiego. Pierwsze eksponaty zaczęły napływać w 2005 r., powoli zapełniając dwie dostępne sale. Przyjeżdżały z Wysokiego, innych spośród dziesiątek miejscowości Gminy Zamość, Zamojszczyzny i Roztocza. Najstarszymi eksponatami były żarna (używane jeszcze przed I wojną światową), ale zgromadzono także międlice, szczotki do obróbki lnu, tary do prania, maglownice, maślniczki, barlacze, nosiłki i wiele innych sprzętów z domu pod strzechą.. W prowadzeniu „wiejskiego muzeum” Paniom pomagali mężowie i synowie gospodyń – druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem oraz sołtys wsi. Dzięki ich pomocy odrestaurowano wiele zniszczonych sprzętów.
Od 2006 roku w Izbie odbywają się Dni Muzealnika, od 2007 r. Dni z Tradycją, podczas których oprowadzono grupy turystów, uczono używać starych sprzętów, częstowano wiejskimi wypiekami i masarskimi wyrobami. Panie nie próżnowały w wakacje, otwierając Izbę dla dziecięcych i młodzieżowych wycieczek z Gminy Zamość. Od początku istnienia odwiedziło ją kilka tysięcy osób.
Kiedy liczba eksponatów przekroczyła 200 sztuk, Panie zaczęły marzyć o nowym lokum, gdzie pomieściłyby ciągle powiększające się zbiory. Teraz wiedzą, że jak się wierzy marzenia się spełniają. 5 maja 2008 r. Gmina Zamość rozpoczęła prace nad stworzeniem projektu „Budowa i wyposażenie Regionalnej Izby Pamięci w miejscowości Wysokie – budynku turystyki i tradycji wiejskiej”. 25 marca 2009 r. złożyła wniosek o dofinansowanie jego realizacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, działania „Odnowa i rozwój wsi”, a 18 sierpnia tego samego roku Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość podpisał umowę z Samorządem Województwa Lubelskiego na kwotę unijnego dofinansowania w wysokości 500 000,00 zł.
Sukces dopełnił się 17 listopada 2010 r., kiedy ukończono nowy obiekt Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. Całkowita wartość zadania wyniosła ponad 960 000,00 zł, z czego 51,7 % stanowiło wsparcie z pieniędzy unijnych.
8 maja odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiego i Gmina Zamość serdecznie zapraszają zarówno turystów indywidualnych jak i grupy wycieczkowe, które można zgłaszać u kustosza Izby pod numerem tel. 84 61 66 350 lub w Ośrodku Promocji, Turystyki i Sportu Gminy Zamość, ul. Peowiaków 92, 22-400 Zamość, tel. 84 627 00 83.