Spotkanie 21 lipca w studiu Radio-Kuriera na deptaku w Lublinie, zdominowali przedstawiciele Hrubieszowa rywalizujący o tytuł “Turystycznej Perły Lubelszczyzny 2011”.
Podobnie jak przed rokiem przy lubelskim ratuszu stanęli obozowiskiem Goci z podhrubieszowskiego Masłomecza, którzy namawiali lublinian do przyjazdu nad Bug i udziału w zaplanowanym za tydzień I Festiwalu Kultury Antycznej “Gotania”.
Bartłomiej Bartecki pracuje na co dzień w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Są jednak chwile, kiedy zmienia się nie do poznania. Przywdziewa skórę dzika, bierze w ręce miecz wykonany dawną techniką oraz drewnianą tarczę i staje się groźnym gockim wojownikiem.
– Od 15 lat uczestniczę w różnych grupach rekonstrukcyjnych. Zaczynałem od czasów grunwaldzkich, następnie przeszedłem na wczesne średniowiecze, a obecnie jest czas Gotów – mówi Bartecki i w ramach bezpłatnej lekcji pokazuje, jak sprawnie władać mieczem. Osób, które pokochały kulturę Gotów, jest w Hrubieszowie i okolicach znacznie więcej. Wypiekają chleb według starej receptury, lepią garnki, tkają, kują miecze. Wszystko tak jak w pierwszych wiekach naszej ery, gdy Masłomęcz i inne osady Kotliny Hrubieszowskiej zamieszkiwali Goci.
Władze Hrubieszowa w porozumieniu z kilkoma okolicznymi miejscowościami zdecydowały się na promocję regionu właśnie dzięki temu germańskiemu ludowi. Powstała marka Gotania, która z roku na rok zyskuje na popularności. Gotania to siedem gmin powiatu hrubieszowskiego, dwie powiatu tomaszowskiego i jedna gmina powiatu zamojskiego. – Udało nam się stworzyć platformę współpracy na rzecz naszej marki. Działamy razem i wprowadzamy ciekawe idee w życie – mówi Anna Sydoruk, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego UM Hrubieszów.
Pomysł na promocję regionu hrubieszowskiego przyszedł niejako sam. Pod koniec lat 70. XX wieku archeolodzy z UMCS pod wodzą profesora Andrzeja Kokowskiego odnaleźli właśnie tutaj ślady germańskiego plemienia Gotów. Dzięki aktywności lubelskich naukowców szlak wędrówki tego ludu, migrującego znad Morza Bałtyckiego nad Morze Czarne, ujawniał stopniowo swoje tajemnice. W rejonie Masłomęcza odkryto największe w Europie gockie cmentarzysko. Ponad 600 grobów, zlokalizowanych na stosunkowo niewielkim terenie, kryło w sobie fragmenty ludzkich szczątków, strojów, ozdób i naczyń.
W minionych latach w Masłomęczu odbywały się biesiady archeologiczne. To tu w oparciu o źródła archeologiczne zbudowano gocką chatę krytą strzechą wraz z zagrodą. Oprócz pokazów rzemiosła, w Masłomęczu można się zaopatrzyć w oryginalną pamiątkę. Na miejscowym targu dostępne są kolorowe krajki, a także kopie glinianych naczyń i biżuterii.
Pomysłodawcy marki „Gotania” uznali, że przyszedł czas na kolejny krok. W tym roku w Hrubieszowie i Masłomęczu, w dniach od 29 do 31 lipca, odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej, na który zjadą miłośnicy dawnych kultur z Polski, Rumunii i Bułgarii. Turyści będą mogli wejść do wnętrza gockiej chaty, spróbować pradawnej kuchni. Zachwyt degustujących wzbudzają zawsze ręcznie wytwarzany gocki chleb, a także smażone placki z wiśniami. – Wszystko według pradawnej receptury i z naturalnych składników – zachwalają wyroby mieszkańcy Doliny Hrubieszowskiej.
Podczas festiwalu na placu boju oprócz Gotów i Rzymian pojawią się Wandalowie, Celtowie i Dakowie. Wszyscy wystąpią w misternie odwzorowanych strojach i będą uzbrojeni w broń z epoki. Kulminacyjnym punktem trzydniowej imprezy będzie bitwa o panowanie nad Gotanią z udziałem rzymskich legionów i plemion barbarzyńskich. Potyczkę poprzedzi uroczysta parada uczestników przedsięwzięcia. Organizatorzy imprezy twierdzą, że w tej chwili to jedyna w Polsce impreza propagująca kulturę sprzed prawie dwudziestu wieków. Więcej o festiwalu “Gotania” na stronie: http://www.festiwal.gotania.pl
W kolejnym Radio-Kurierze na deptaku, w czwartek 28 lipca, będziemy gościć przedstawicieli Łęcznej, którzy zaproszą do górniczego miasta na Festiwal Kapel Podwórkowych oraz będa zachęcać do uczestnictwa w spływach kajakowych po Wieprzu. Organizatorami wakacyjnej akcji promocyjnej i plebiscytu “Turystyczne Perły Lubelszczyzny 2011” są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Radio Lublin i Kurier Lubelski.