Ponad 1800 litrów pochodzącego z Ukrainy oleju napędowego przechowywało na terenie swojej posesji małżeństwo z Terebińca w gminie Werbkowice. Paliwo zatrzymali w trakcie wspólnej kontroli funkcjonariusze Służby Celnej i Policji.
Celnicy z Zamościa wspólnie z funkcjonariuszami hrubieszowskiej komendy policji na teren posesji weszli w piątkowe przedpołudnie (30.08). Pochodzące zza wschodniej granicy paliwo zmagazynowane było w jednym z pomieszczeń gospodarczych –
zlane do plastikowych pojemników, beczek i kanistrów o różnej pojemności. Największa ilość oleju napędowego – 950 litrów – umieszczona była w 1000-litrowym zbiorniku typu mauzer. Część przelana została do dwóch dwustulitrowych beczek, pozostałe paliwo znajdowało się w mniejszych kanistrach i pojemnikach. Po przeliczeniu zawartości wszystkich 34 różnych zbiorników okazało się, że w pomieszczeniu właściciele posesji zgromadzili w sumie 1830 litrów oleju napędowego.
Obecna przy kontroli właścicielka posesji przyznała się do własności przydomowego składziku paliwowego. Oświadczyła, że olej napędowy pochodzi z Ukrainy. Część kupił za granicą jej mąż, część natomiast została nabyta od innych osób już w kraju. Kobieta zaprzeczyła natomiast jakoby wraz z mężem mieli handlować paliwem.
W związku z naruszeniem przez małżeństwo z Terebińca przepisów celnych i podatkowych, funkcjonariusze celni wszczęli dochodzenie. Sprawę prowadzi Urząd Celny w Zamościu. Właścicieli składziku czeka wysoka grzywna i konieczność zapłaty należności skarbu państwa.
Przypomnijmy:
Ustawodawca przewidział zwolnienie z należności celno-podatkowych w stosunku do paliwa przywożonego w zbiornikach pojazdów, uzależniając jednak to zwolnienie od spełnienia określonych warunków. Przede wszystkim ma to być paliwo przywiezione na własne potrzeby. Osoby przywożące paliwo w celach handlowych w oczywisty sposób nie spełniają warunku istotnego dla udzielenia zwolnienia z należności. Ponadto paliwo zwolnione z należności celnych przywozowych nie może być wykorzystywane w pojazdach innych niż te, w których zostało przywiezione, ani nie może zostać usunięte z tych pojazdów.