Gaudeamus Igitur już po raz jedenasty wybrzmiał w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016 odbyła się w czwartek 15 października w auli Instytutu Przyrodniczo-Technicznego.
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości – posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni rad powiatów, miast i gmin, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek oświatowych, duchowieństwo oraz przedstawiciele firm i instytucji, z którymi uczelnia utrzymuje bliskie kontakty z racji działalności organizacyjnej, dydaktycznej i naukowej.
W bieżącym roku uczelnia nawiązująca do tradycji Akademii Zamojskiej obchodzi jubileusz dziesięciolecie swojego istnienia. Przez pierwszą dekadę PWSZ wykształciła ponad 1650licencjatów oraz inżynierów. Co ważne, pomimo niżu demograficznego oferta tej bezpłatnej zamojskiej uczelni cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem polskiej i zagranicznej młodzieży pragnącej zdobyć wykształcenie wyższe. W swoim wystąpieniu inaugurującym nowy rok rektor uczelni prof. dr hab. Waldemar Martyn mówił do pierwszorocznych studentów: – Chciałbym bardzo, byście wszyscy wstępujący dziś na uczelnię byli zadowoleni z poczynionego wyboru kształcenia się w naszych murach i mogli z pełnym przekonaniem mówić po latach o PWSZ w Zamościu, że jest waszą Alma Mater.
Nie jestem w stanie rozwiać pytań o waszą bliższą lub dalszą przyszłość. Odpowiedzieć wam mogę jedynie słowami wielkiego naukowca i filozofa Alberta Einsteina: „Nie traktujcie studiów jako obowiązek, lecz jako godną pozazdroszczenia okazję poznania wyzwalającej mocy piękna w dziedzinie ducha. Nie tylko uraduje to wasze serca, ale i przyniesie pożytek społeczeństwu, któremu później będziecie służyć”. Bardzo chciałbym, aby ta głęboka w treści formuła stała się mottem dzisiejszej uroczystości, by dla każdego z was stała się swoistym kierunkowskazem na starcie w drodze w przyszłość i zdobycie wyższego wykształcenia jako przepustki w wiek dojrzały, a jednocześnie tworzenie własnej wizji przyszłej pracy zawodowej i życia rodzinnego.
Życzę więc wam, aby wytrwała praca i pilne staranie wsparte waszym talentem wszechstronnością oraz ciekawością poznawania świata i ambicjami przyniosły Wam satysfakcję i sukces, którego prawnym i moralnym zwieńczeniem będzie uzyskanie dyplomu ukończenia studiów wyższych z jak najlepszym wynikiem.
Po przemówieniu rektorskim władze uczelni wręczyły laury „Zasłużony dla Uczelni”. Te coroczne wyróżnienia nadawane są przez specjalnie powołaną do tego kapitułę uczelnianą. W tym roku laury otrzymali członkowie Konwentu PWSZ w Zamościu: lokalny przedsiębiorca, szef firmy Panas Transport Przemysław Panas oraz były dyrektor Banku Pekao w Zamościu Jan Kapuśniak.
Następnie rektor prof. dr hab. Waldemar Martyn oraz prorektor dr Kazimierz Chrzanowski dokonali immatrykulacji studentów pierwszego roku. Przedstawiciele wszystkich kierunków studiów odbierali indeksy i przyjmując na ramię rektorskie berło zostali przyjmowani w poczet studentów uczelni. Tym samym brać studencka powiększyła się o setki nowych osób, które przez najbliższe trzy lata będą zdobywać wiedzę i korzystać z uroków życia studenckiego, a wśród nich jest pierwszy rocznik kierunku logistyka. Do nowych studentów ze słowem powitania zwróciła się Sylwia Furmańczuk, przewodnicząca Samorządu Studenckiego. Potem, po hymnie Gaude Mater Polonia, głos zabrał dr hab. Zdzisław Kazanowski.Wykładowca na kierunku pedagogika wygłosił wykład inauguracyjny nt. „Specjalne potrzeby edukacyjne – rozpoznawanie, metody pracy i ocena efektów nauczania”. Na zakończenie rektor PWSZ trzy razy uderzył rektorskim berłem w stół. Tradycji stało się zadość i nowy rok został oficjalnie rozpoczęty.
Dla społeczności akademickiej okrągły jubileusz to niejedyny powód do dumy. Podczas inauguracji roku akademickiego rektor PWSZ ogłosił, że uczelnia uzyskała zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie nowego kierunku bezpieczeństwo narodowe. Tym samym przyszłoroczni posiadacze matury, wybierający się do PWSZ, będą mieli do wyboru już osiem bezpłatnych kierunków kształcenia na studiach pierwszego stopnia. W ramach bezpieczeństwa narodowego przewidziano dwie specjalności: bezpieczeństwo publiczne i reagowanie kryzysowe oraz służby mundurowe i bezpieczeństwo państwa. Studenci kierunku będą się przygotowywać do aktywnego uczestnictwa na poziomie lokalnym i regionalnym w projektach i organizacjach społecznych w zakresie współczesnych aspektów bezpieczeństwa oraz poznawać charakter pracy w organizacjach realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa i ochrony, w tym w specjalistycznych służbach, inspekcjach i strażach. Z racji tego, że w PWSZ jest realizowany praktyczny profil kształcenia, studentów czekają 3-miesięczne praktyki, dzięki którym solidnie przygotują się do przyszłej pracy związanej z uzyskanym wykształceniem.
Zamojska PWSZ może się także pochwalić widocznymi zmianami w ramach swojej infrastruktury. W połowie września otwarto halę przemysłową z laboratoriami Centrum Badań i Transferu Technologii. Inwestycja za ponad 13 mln zł ma przynieść zacieśnienie współpracy z lokalnym biznesem na rzecz wspólnego tworzenia innowacyjności w regionie. Ponadto swoje oblicze zmienił budynek dydaktyczny PWSZ przy ul. Hrubieszowskiej 24. W okresie wakacyjnym odbył się remont wewnątrz budynku. W ramach remontu wymieniono instalację elektryczną oraz teleinformatyczną wraz z doprowadzeniem szybkiego Internetu w technologii światłowodowej. Ponadto w budynku wykonano instalacje systemu alarmu włamania i napadu oraz instalację alarmu pożarowego. Studenci kształcący się w tym budynku mają komfortowe warunki do nauki.
Władze PWSZ mogą mówić o udanym początku nowego roku akademickiego.
{jathumbnail off}
{gallery}stories/2015/10/inauguracja{/gallery}