Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zaprasza na otwarcie wystawy pt.: „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna – pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.
Otwarcie ekspozycji odbędzie się w dniu 5 października 2017 r. o godzinie 10:00
w Galerii Sztuki Dziecka MDK Zamość, ulica Kamienna 20.
Wystawę zorganizowano w ramach XXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego pod hasłem: „Tradycja dla przyszłości. Budowanie tożsamości miejsca w procesie wychowania i edukacji pozaszkolnej”.
Zadaniem wystawy, której autorkami są Pani Agnieszka Jaczyńska oraz Pani Magdalena Śladecka, jest ukazanie szczególnego charakteru wydarzeń na Zamojszczyźnie oraz umiejscowienie ich w szerszym kontekście.
Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze „Aktion Zamość”, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego
i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.
Wystawa przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim, zawiera materiały ikonograficzne, pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach oraz od osób prywatnych. Wykorzystane zostały również źródła normatywne, w tym faksymile dokumentów, a także relacje osób, które były uczestnikami lub świadkami opisywanych wydarzeń.
Wystawa w MDK Zamość zorganizowana jest dla upamiętnienia 75 rocznicy wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny przez hitlerowców.
Mamy nadzieję, że ekspozycja przyczyni się do upowszechnienia i utrwalenia wiedzy
o wysiedleniach Zamojszczyzny i upamiętnienia losów tych, których one dotknęły.