W dniach od 13-15 marca br. w Zamościu odbyły się kursy jazzowe „Jazz Workshop 2009”, zorganizowane przez Katarzynę Bubellę (firma PRO-ARTE). Uczniowie, studenci oraz miłośnicy jazzu mogli doskonalić swój warsztat pod okiem światowej sławy muzyków: Adama Czerwińskiego (perkusja), Piotra Wyleżoła (fortepian), Grzegorza Nagórskiego (puzon) oraz Andrzeja Święsa (kontrabas).
Trzydniowe warsztaty podzielone były na kilka części. Zajęcia z wykładowcami, wieczorne jam session w Green Pubie i na koniec – koncert z udziałem wszystkich uczestników, podczas którego najpierw zaprezentowali się uczniowie, a następnie ich nauczyciele. Jazz nie jest muzyką dla mas, dlatego na niedzielny koncert przyszli koneserzy tej muzyki. Po koncercie można było jednak obalić tę tezę i stwierdzić, że jazz jest muzyką dla duszy – i dla wszystkich. Żywym dowodem był dziesięcioletni Wiktor Wyszyński (III klasa), który zachwycił widownię swoją grą na bębnach. Inni też inspirowali. Najlepszym kursantem został wybrany grający na kontrabasie Wojciech Szwugier. Nagrodę ufundował sklep muzyczny Sopran. – Na pewno jest to wielkie wydarzenie dla młodzieży. Ja już co prawda mam „kilka lat”, ale pamiętam, jak sam zaczynałem i wiem z doświadczenia, że wszelkie spotkania – z bardziej dojrzałymi muzykami i artystami, którzy już są na scenie od lat i mają swoją pozycję i wielką wiedzę – bardzo wiele wnoszą, szczególnie dla tych, którzy chcą profesjonalnie zajmować się muzyką, którzy kochają muzykę, którzy chcą się czegoś dowiedzieć. Na pewno takie spotkania są bardzo pozytywne – podkreśla Adam Czerwiński. – Jestem bardzo przyjemnie zaskoczony. Macie świetną klasę perkusji. Tutaj wszyscy uczestnicy reprezentują już wysoki poziom, nie musimy robić żadnych podstaw, wszystko jest poukładane. Dla mnie jest to ogromna przyjemność z pracy – dodaje muzyk. – Przyjechałem do Zamościa dzięki pani Kasi Bubelli, z którą znamy się od lat. Jest to wspaniała osoba, która prze do przodu i chce coś zmienić. Mam nadzieję, że zostanie to dostrzeżone w Zamościu, bo naprawdę wykonuje świetną robotę – mówi Adam Czerwiński.
W kursach uczestniczyło dwudziestu uczniów, którzy już zapowiedzieli swój udział w kolejnych warsztatach. Spotkania będą cykliczne i miejmy nadzieję, że wpiszą się na stałe w krajobraz kulturalny Zamościa.