W połowie marca ukaże się nowy, 1/2011 numer „Zamojskiego kwartalnika Kulturalnego”, w znacznej części poświęcony Ogrodowi Zoologicznemu im. Stefana Milera w Zamościu. Początki ogrodu sięgają 1918 roku, gdy profesor biologii Stefan Miler założył przy Państwowym Męskim Gimnazjum w Zamościu, pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych wówczas w Europie, szkolnych ogrodów zoologicznych.
Gościli tutaj prezydent Ignacy Mościcki oraz Bolesław Leśmian, a ogród mieścił się wówczas na niewielkiej powierzchni w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny. Do dziś niektórzy mieszkańcy Zamościa wspominają, gdy jako uczniowie w czynie społecznym pracowali przy budowaniu wybiegów dla zwierząt…
Prezentacja zamojskiego zoo w ZKK zbiega się w czasie z rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego. Od tego roku będzie można oglądać zwierzaki w nowych, unowocześnionych wybiegach i pawilonach. Zwiększono liczbę prezentowanych zwierząt, funkcjonuje już budynek dydaktyczny. Przestrzeń uatrakcyjniono przez nowe aranżacje zieleni z wykorzystaniem tak istniejących jak i nowych gatunków roślin. O tych atrakcjach opowiada w Kwartalniku dyrektor zamojskiego zoo, Pan Grzegorz Garbuz. O pomocy uzyskanej z funduszy norweskich i Unii Europejskiej pisze Marcin Grabski, a Panie Joanna Sołodzińska i Jadwiga Kniaź przybliżają Nam inne inicjatywy zamojskiego zoo: działalność dydaktyczną oraz pozostające pod szczególną opieka gatunki zwierząt. Panie opowiedziały również o swoich podopiecznych: historii przyjaźni z wielbłądem Grześkiem, lwem Leonem czy wspomnianymi Tarotką i Tezorką. -Te zwierzaki zyskały grono sympatyków wśród pracowników oraz gości zoo.
Wszystkie te opowieści są okraszone fotografiami archiwalnymi, przedstawiającymi przede wszytki inicjatora zoo Stefana Milera oraz współczesnymi, ze zwierzakami, które znamy z wizyt.
W dalszej części Kwartalnika stałe już rubryki: ZAMOŚC ORDYNACKI, MAŁE OJCZYZNY, SZTUKA, KADROWANIE CODZIENNOŚCI, POETYCKI HYDE PARK, KLUB MŁODEGO DZIENNIKARZA I NOWOSCI WYDAWNICZE – a tutaj wiadomości o materialnym i duchowym dziedzictwie minionych pokoleń oraz bieżące wydarzenia w Zamościu i okolicy.
ZKK można nabyć w Zamojskim Domu Kultury, kioskach Ruchu na terenie regionu oraz w Informacji Turystycznej w Zamościu. Cena egzemplarza – 13 zł.
“Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 1 (106) 2011, Wydawca: Zamojski Dom Kultury, Druk: Drukarnia ABACUS, ss. 124.