Szpital w Lublinie dołączył do programu Orkiestry – w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie kobiety z cukrzycą w ciąży mogą bezpłatnie wypożyczać pompy insulinowe w ramach programu realizowanego przez WOŚP. W Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie kobiety chorujące na cukrzycę, które przygotowują się do ciąży lub są już w ciąży mogą bezpłatnie wypożyczać pompy insulinowe. Ośrodek bierze udział w programie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach, którego wypożyczane są pompy insulinowe kobietom chorującym na cukrzycę na czas planowania ciąży, ciąży i połogu. Zakup kolejnych pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą w ciąży, w myśl hasła „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”, jest też jednym z celów zbliżającego się XX Finału WOŚP. Jerzy Owsiak zaznacza: „Chcemy w 100% zaspokoić potrzeb przyszłych mam w całej Polsce”.
– Kobieta, która chce skorzystać z możliwości wypożyczenia pompy insulinowej może zgłosić się na Oddział Diabetologii. Jest tam dostępnych 19 pomp insulinowych. Pacjentka powinna mieć skierowanie od swojego lekarza prowadzącego oraz dotychczasowe wyniki badań oraz karty informacyjne z pobytów w szpitalu – informuje doktor Piotr Dziemidok, koordynator programu w Lublinie.
Pompy insulinowe stosuje się u kobiet, które już wcześniej, przed ciążą zachorowały na cukrzycę lub na początku ciąży u pacjentek z cukrzycą z problemami w osiągnięciu prawidłowej glikemii. Jednak
w celu właściwego przygotowania do ciąży, najlepiej jest wypożyczyć pompę insulinową na etapie planowania ciąży. Takie przejście z modelu intensywnej insulinoterapii za pomocą wstrzyknięć do stosowania pompy insulinowej jest wówczas mniej stresujące dla chorej i umożliwia lepsze przygotowanie do ciąży.
– Pompa insulinowa nie tylko zapewnia komfort pacjentce, w wielu przypadkach pomaga również uniknąć groźnych powikłań. Wiele chorych podkreśla, że urządzenie oferuje im nową jakość życia – mówi profesor Jacek Sieradzki koordynator programu WOŚP.
W czasie planowania i ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o wyrównanie cukrzycy. W okresie ciąży zalecana jest intensywna insulinoterapia. Insulinę można dostarczać za pomocą penów lub pompy insulinowej. Diabetyczka musi robić kilka wstrzyknięć w ciągu dnia i co godzinę kontrolować poziom glukozy we krwi. Pompa insulinowa naśladuje funkcje trzustki, dostarcza insulinę w sposób ciągły (chora nie musi się kłuć), dodatkowo urządzenie informuje o poziomie glukozy we krwi oraz tendencjach zmian. Stosowanie pompy insulinowej zapewnia komfort kobiecie i pomaga osiągnąć lepsze wyrównanie cukrzycy. To ważne, bowiem niewłaściwe prowadzenie cukrzycy może zwiększyć ryzyko wad wrodzonych u dziecka i być jedną z przyczyn poronień. Dodatkowo może też spowodować poważne powikłania u matki.
Program jest realizowany pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Pompy wypożyczane są bezpłatnie. Koordynatorem programu jest prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie. Wsparcie technicznie zapewnia firma Medtronic, producent specjalistycznych urządzeń medycznych w tym pomp insulinowych. W latach 2005-2011 WOŚP zakupił 290 pomp na potrzeby projektu. W roku 2011 po raz pierwszy Fundacja zakupiła sprzęt umożliwiający ciągłe monitorowanie glikemii.
Więcej informacji na temat przygotowania do ciąży i połogu skierowanych do kobiet chorych na cukrzycę oraz adresy ośrodków, gdzie można wypożyczać pompy insulinowe znajdują się na stronach: www.cukrzycaiciaza.wosp.org.pl oraz www.cukrzycaiciaza.pl.
Adres ośrodka w Lublinie realizującego program WOŚP:
Instytut Medycyny Wsi
Oddział Diabetologii
ul. Jaczewskiego 2, 20-090 Lublin
tel. (81) 718-44-77
XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
XX. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 8 stycznia 2012r. Hasło przewodnie Finału to: “Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.”
W kolejnej edycji Finału WOŚP uczestniczyć będzie 120 tys. wolontariuszy, skupionych w ponad 1500 sztabach w Polsce i na świecie. Odbędzie się kilkadziesiąt imprez zamkniętych. W dniu Finału prowadzona będzie licytacja Złotych Serduszek i Kart Telefonicznych, a także ponad 100 tysięcy aukcji w serwisie www.aukcje.wosp.org.pl. Punktem kulminacyjnym Finału jest happening świetlny “Światełko do Nieba”, przyjmujący w wielu miejscach w Polsce formę widowiskowego pokazu sztucznych ogni.