Dzisiaj kolejna odsłona Tygodnia Weganizmu w Owcy Całej. Grupa NieGad przygotowała projekcje aż czterech filmów. Szczególnie wartym polecania jest autorski obraz „Stan zakocenia” opowiadający o pomocy bezdomnym kotom w Polsce. Po filmie organizatorzy zapraszają na spotkanie z Krystyną Pomarańską znaną z walki o godne życie dla zwierząt, a ostatnio zdobywczynią tytułu Kociara Roku. Początek wszytskich projekcji o godzinie 17.00, serdecznie zapraszamy!
“Good Copy, Bad Copy” reż. Andreas Johnsen, Ralf Christensen, Henrik Moltke; 58’46”
Film dokumentalny o relacjach świata kultury i systemu praw autorskich w czasach internetu. Autorzy przeprowadzili wywiady z osobami z całego świata, prezentującymi różny punkt widzenia na kwestię praw autorskich. W filmie zobaczymy m.in. DJ Dangermouse, prof. Lawrence’a Lessiga z Uniwersytetu Stanforda, rosyjskiego sprzedawcę pirackich filmów, przedstawiciela Motion Picture Association of America, producenta filmów z Nigerii, DJ Girl Talk czy muzyków z brazylijskiej sceny tecno brega.
“Big Buck Bunny” reż. Sacha Goedegebure; 9’56”
Film animowany zrealizowany za pomocą darmowego oprogramowania i wydany na wolnej licencji. Przedstawia historię pewnego dużego królika o wielkim dobrym sercu…
Fragmenty filmu “Nasty Old People” reż. Hanna Sköld; ok. 30′
Film fabularny opowiadający historię dziewiętnastoletniej Mette – członkini gangu neo-Nazi. Jej codzienną pracą jest zajmowanie się, z ramienia opieki społecznej, czwórką czekających na śmierć, zwariowanych seniorów. Dzięki nim jej życie staje się nieustanną grą, w której sama wyznacza zasady… Mette jest obojętna na cierpnie innych osób, aż do nocy podczas której skopała do nieprzytomności mężczyznę. Budząc się następnego dnia odkrywa, że coś z jej życiem jest nie tak. Krok po kroku, z pomocą starszych ludzi, zaczyna budować własny świat. Świat, o którego istnieniu nigdy nie wiedziała…
STAN ZAKOCENIA (Fundacja Czarna Owca Pana Kota)
Film „Stan zakocenia” jest poświęcony obecności bezdomnych zwierząt, w szczególności kotów w przestrzeni miejskiej. Według jednej z bohaterek filmu, vice-prezeski Fundacji „Zwierzęta Krakowa” prof. Anny Nehring w samym Krakowie żyje bezdomnie i cierpi kilkaset tysięcy kotów. Czym jest stan zakocenia? Stanem umysłu, który nie pozwala na obojętność wobec cierpienia zwierzęcia, stanem, w którym dostrzega się życie tętniące na wysokości przebiegającego kota, a czasem – stanem zakochania w kotach. Stan zakocenia to także stan nasycenia miasta koloniami bezdomnych kotów – te bowiem można spotkać wszędzie, zarówno na trawnikach jak i na ulicach, w parkach, na śmietnikach i w piwnicach. Stan zakocenia to także stan za…grożenia dla kotów w mieście, które dla dzikich zwierząt nie jest ani naturalnym ani przyjaznym środowiskiem. Dokument opowiada historie osób zaangażowanych w pomaganie bezdomnym kotom. Są to: aktywistki i aktywiści organizacji pozarządowych, karmiciele, właściciele domów tymczasowych, przedstawiciele instytucji, które są pozytywnie nastawione do zwierząt oraz osoby aktywne zawodowo którym udaje się łączyć pracę z pomocą zwierzętom. Bohaterami filmu są zarówno osoby młode, jak i starsze, kobiety i mężczyźni, różniący się statusem społecznym czy wykonywaną pracą, zainteresowaniami. Łączy ich jedno – chęć pomocy bezdomnym kotom. Towarzyszymy z kamerą osobom karmiącym koty, zapuszczamy się wraz z nimi w nocy w najciemniejsze krakowskie zaułki, odwiedzamy aukcje bezdomnych zwierząt i domy tymczasowe, rozmawiamy z niezwykłymi osobami. „Stan zakocenia” jest pierwszym filmem nakręconym przez załogę Fundacji Czarna Owca Pana Kota. Film powstał w ramach projektu „Szkolić siebie, szkolić innych – wsparcie merytoryczne i instytucjonalne dla kadry Fundacji Czarna Owca Pana Kota”, realizowanemu dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji. www.czarnaowca.org.
Źródło: Grupa NieGad