XXVI Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie już za nami. Tradycyjnie rozstrzygnięto konkursy i nagrodzono najlepszych hodowców. W sumie w miniony weekend miejscowy ośrodek szkoleniowo-wystawienniczy odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.
Wystawa w Sitnie to przede wszystkim święto rolników. Pod Zamość zjechało około 200 hodowców i zaprezentowało ponad pół tysiąca zwierząt. Dokładnie 100 sztuk bydła mięsnego i mlecznego, kilkaset sztuk gołębi i drobiu. Ponad 20 koni, 40 owiec i 50 sztuk trzody chlewnej. – Chętnych było o wiele więcej, ale mamy pewne ograniczenia i możemy przyjąć konkretną liczbę zwierząt, dlatego pokazujemy te najbardziej wartościowe. – mówi Grażyna Różycka, komisarz wystawy.
O najwyższe laury walczyły zwierzęta i ich hodowcy. W kategorii świń za najbardziej wartościowe uznano knura i lochę z hodowli prowadzonej przez Karola Kropiwcę z Dawid (powiat parczewski).
Tytuł superchampiona w klasie mięsnej zdobyła krowa z cielęciem rasy limousine, Pawła Radzięciaka z Warszawy. Po raz pierwszy w historii nagrodę za najwyższą wydajność w kraju, otrzymał rolnik z województwa lubelskiego. Leszek Dusznik z Wierzby, bo o nim mowa uzyskał w ciągu roku w swoim stadzie 13 007 kg mleka. Nagrodzono również hodowców, owiec, kóz, koni i drobiu.
Tradycyjnie poznaliśmy zwycięzców regionalnego etapu konkursu Agroliga. Zostali nimi Krystyna i Jan Chajęccy rolnicy z Marianki (gmina Księżpol), którzy specjalizują się w produkcji żywca wieprzowego. Natomiast spośród firm I miejsce zdobyły Zakłady Młynarsko-Zbożowe s.c. Władysław Brzozowski i Wojciech Goławski z Werbkowic. Rozstrzygnięto także konkurs „Najlepszy produkt ekologiczny”. Pierwszą nagrodę otrzymał Ryszarda Zarucki za wędlinę ekologiczną, drugie miejsce zajęło ciasto ekologiczne Sławomira Mnicha, a trzecie przypadło Stanisławowi Soboniowi za podobny produkt. Nagrodę specjalną za szczególny wystrój stoiska ekologicznego otrzymał Józef Przychodaj oraz Helena Piwowarek za doskonałe połączenie innowacji z tradycją.
W Sitnie nagrodzono również uczestników II edycji konkursu „Lubelska wołowina na talerzu” organizowanego przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
– Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W kategorii „Potrawa” pierwsze miejsce za „Polędwicę św. Huberta” otrzymała restauracja Renesans z Zamościa. – Jestem młodym restauratorem i był to mój pierwszy start w konkursie gastronomicznym. Bardzo się cieszę, że zakończył się od razu sukcesem. Szef kuchni, Daniel Żur jest doświadczonym kucharzem i przygotowanie tej potrawy nie sprawiło mu większych trudność. – podkreśla Damian Poterucha, właściciel restauracji.
Druga była restauracja „Koncertowa” z Lublina z potrawą „Policzki wołowe na jarzębinie”
, a trzecie miejsce zajęły gospodynie z Gminnego Koło Aktywnych Kobiet gminy Fajsławice, które przyrządziły „Gulasz ziołowy fajsławicki”. Organizatorzy przyznali także wyróżnienie restauracji „Hetman” z Łuszczowa. Natomiast w kategorii „Produkt” zwyciężyła szynka wołowa wędzona gotowana, którą przygotowała masarnia „Zemat” Zdzisław Trościańczyk z Wohynia.
W sumie na wystawie w Sitnie swoją ofertę zaprezentowało prawie 400 firm z całego kraju. Dominowały stoiska z branży rolnej, ale można było kupić również ubrania i biżuterię. Według organizatorów, ekspozycję odwiedziło ponad 25 tys. osób. Wystawę zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i Ośrodek Szkoleniowo-Wystawienniczy w Sitnie.
Fotogaleria{vsig}2012/07/sitno{/vsig}