Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie.” – tak zaczęła swoją baśń „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”, Maria Konopnicka ponad 100 lat temu. Pomimo upływu lat, nie znam dziecka, które nie wierzy w ich istnienie. Krasnobrodzki Dom Kultury stanął na wysokości zadania i pokazał jak mogą wyglądać te krasnoludki, wydając przepiękną książkę z ilustracjami wybitnych artystów.
Jak się już wszyscy domyślacie książka nosi tytuł „O Krasnoludkach i sierotce Marysi”, autorstwa Marii Konopnickiej. Książka liczy 228 stron i opatrzona jest współczesnymi ilustracjami, które powstały na Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury w 2009 roku. Warsztatami kierował prof. Janusz Stanny. Autorami ilustracji są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „Polskiej Szkoły Ilustracji” m.in.: Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Franciszek Maśluszczak, Elżbieta Gaudasińska, Stanisław Ożóg , Katarzyna Stanny.
Artyści mieli odwrotną sytuację niż Maria Konopnicka. Dzięki Januszowi Odrowąż-Pieniążkek, historykowi literatury, dowiadujemy się czytając w książce, że Maria Konopnicka napisała tą baśniową historię do obrazków zakupionych przez znanego wydawcę Michała Areta. On bowiem powiedział tak – Przed paru dniami wróciłem z zagranicy. Nabyłem tam piękne kolorowe obrazki. Bardzo bym pragnął, aby pani je obejrzała. Drobna Pani ogląda obrazki. Tu jakiś paraduje z wielką księgą pod pachą i gęsim piórem za uchem. Tu gramolą się całym tłumem na wóz. A tu dziewczynka pilnuje paru gąsek. – A więc może by pani – nieśmiało proponuje Aret – zachciała wybrać sobie jakiś z nich i napisać do tych obrazków jakąś historyjkę do dzieci” (fragment z katalogu książki autorstwa Janusza Odrowąż-Pieniążek). Zarówno Maria Konopnica jak i współcześni artyści stanęli na wysokości zadania. A jaki w tym cel? – Współczesne ilustracje mają ułatwić zrozumienie dzieciom archaicznego języka baśni, a także rozwijać wrażliwość estetyczną i wyobraźnię dziecka – mówi Maria Grażyna Szpyra, autor projektu i kurator realizacji.
Projekt graficzny książki opracował Wojciech Freudenreich, wielokrotny laureat Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku. W głównej części książki zamieszczono 29 całostronicowych ilustracji, którym towarzyszą fragmenty tekstu. Wszystkie prace zamieszczono w części katalogowej książki. Prace te w oryginałach zaprezentowane zostaną na wystawach m.in. w Biurach Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu, Częstochowie, Koninie, Krośnie, Lesznie, Olsztynie, Włocławku, Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, Muzeum Narodowym w Kielcach.
Książka wydana została w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja literatury i czytelnictwa” w roku, w którym przypada sto siedemdziesiąta rocznica urodzin Marii Konopnickiej.