W pierwszym dniu wakacji na terenie Radiowego Centrum Nadawczego INFO TV FM w Feliksówce k. Zamościa spotkali się krótkofalowcy z Zamojszczyzny, Zamościa i regionu lubelskiego.
Celem spotkania było zintegrowanie zamojskich nadawców-krótkofalowców, których na Zamojszczyźnie jest kilkunastu, a którzy od dłuższego czasu działają praktycznie w przysłowiowej „rozsypce”. Jeszcze kilkanaście lat temu zamojscy krótkofalowcy zrzeszali się wokół nadawczej stacji klubowej, która działała przy Garnizonowym Klubie Oficerskim, dziś Klub istnieje, ale tylko na papierze.
Pomimo ery Internetu i telefonii komórkowej zainteresowanie krótkofalarstwem wśród młodych ludzi jest bardzo duże. Podczas spotkania w Feliksówce powstała grupa inicjatywna, której celem będzie ponowne uruchomienie zamojskiej Klubowej Krótkofalowej Stacji Nadawczej. Jest sprzęt, są licencjonowani instruktorzy krótkofalarstwa, jest duże zainteresowanie młodzieży tym technicznym sportem, nie ma pomieszczenia na siedzibę klubu. Krótkofalowcy z Zamościa bardzo liczą na pomoc spółdzielni mieszkaniowych i władz miasta w pozyskaniu pomieszczenia na klub.
O istnieniu Zamościa i jego historii krótkofalowcy na całym świecie dowiadują się z korespondencji radiowych i kart QSL (potwierdzenie pisemne nawiązania łączności), które z Zamościa i Zamojszczyzny docierają do wszystkich krajów świata. W ostatnich kilku latach takich kart z Sitna k. Zamościa Franciszek Diadia SP8HMK wysłał ponad 30 tysięcy. Po 20 tysięcy kart QSL wysłali z Zamościa Kazimierz Szetela SP8BWE i Stanisław Kosiba SP8DJB. Pomoc prawną w reaktywowaniu stacji klubowej w Zamościu zadeklarował uczestniczący w spotkaniu prezes Zarządu Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców w Lublinie dr Jerzy Kowalski SP8HPW.
Podczas spotkania w Feliksówce krótkofalowcy i turyści mogli zobaczyć, jak działa „od kuchni” profesjonalne Radiowe Centrum Nadawcze. Za jego udostępnienie dla zwiedzających organizatorzy spotkania dziękują prezesowi INFO TV FM Zbigniewowi Gomulińskiemu – SQ8ESX. Przez cały dzień oblegana była wystawa starych odbiorników radiowych i sprzętu nadawczo-odbiorczego, którą przygotował Bogdan Bizioł z Zawady k. Zamościa – SP8NCN. Krótkofalarskie konstrukcje na światowym poziomie wykonania przywiózł ich twórca, krótkofalowiec z Włodawy Grzegorz SP8NTH.
Spotkaniu medialnie patronowała nasza redakcja. Deklarujemy pomoc w reaktywowaniu Zamojskiego Klubu Krótkofalowców, bo inicjatywa to cenna, szczególnie dla młodych ludzi interesujących się techniką i nauką języków obcych, bardzo potrzebnych w krótkofalarstwie.
Witajcie …chłopaki pomóżcie mi się uruchomić jeszcze na “trochę” ile Bozia da w eterze . Teraz mieszkam w DPS Tyszowce i nie jak nie mogę sie odbić od beznadziei , może wasza pomoc pomoże mi …pozdrawiam …Bolesław SP8IAP
QTH Tyszowce – DPS
p.s. Bogus – Sp8ncn … proszę Cię o kontakt ze mną …mam TS 120 v trzeba by w nim przegląd zrobić i miał bym, na czym zaczać , ze wzrokiem krucho już całkiem z kolanami też wiec sam rozumiesz . pozdrawiam .