Jak alarmują specjaliści z lubelskiego Departamentu Rolnictwa i Środowiska, populacja kuropatw w naszym regionie znacznie spada. W ich ochronę włączyli się zamojscy myśliwi.
– Zastraszająca statystyka spadku populacji kuropatw i zajęcy to nie tylko sygnał do doraźnych działań, ale przede wszystkim do długofalowego planowania. Nie możemy pozwolić na dalsze obniżanie pogłowia tych zwierząt. Obecna sytuacja stanowi bowiem sygnał alarmowy, wyraźne zagrożenie dla ekosystemów leśnych i polnych – mówi Pani Jadwiga Tatara, zastępca dyrektora marszałkowskiego Departamentu Rolnictwa i Środowiska odpowiedzialnego za realizację programu. Lubelscy specjaliści są jednak przekonani, ze strategia programowa, która będzie realizowana do 2020 roku przyczyni się do odbudowy populacji zwierzyny drobnej w naszym regionie w tym kuropatw. Nad pomyślną realizacją programu czuwa prof. dr hab. Roman Dziedzic z Zakładu Ekologii i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Urząd Marszałkowski zakupił w grudniu ze specjalistycznych hodowli kuropatwy, które trafiły do
przygotowywanych na ten cel wolier adaptacyjnych, gdzie zwierzęta spędziły zimowe miesiące. Były tam pod stałą opieką lekarzy weterynarii oraz myśliwych, którzy zapewniali im pożywienie oraz ochronę przed drapieżnikami i kłusownikami. W ten sposób zwierzyna mogła zaadaptować się do warunków naturalnych danego terenu. W projekcie bierze udział Wojskowe Koło Łowieckie nr 121 „Świt” z Zamościa. 14 marca zamojscy myśliwi odłowili kuropatwy z woliery i wypuścili we wcześniej przygotowane łowiska – Zintensyfikowaliśmy odstrzał drapieżników, głównie lisów, prowadziliśmy rozmowy z rolnikami na temat negatywnego wypuszczania psów i kotów, które potrafią poczynić znaczne szkody w obwodach gdzie występuje zwierzyna drobna, oraz rozstawiliśmy budki i posypy, w których wyłożyliśmy karmę. Mamy nadzieję, że akcje tego typu pozytywnie wpłyną na rozbudowę rodzimych populacji kuropatw – mówi Robert Polski, prezes WKŁ nr 121 „Świt” z Zamościa.
Samorząd Województwa Lubelskiego sfinansował zakup zwierząt ze specjalistycznych hodowli kuropatw i zajęcy a także siatki, drut oraz folie zabezpieczające do budowy wolier i elektryczne pastuchy. Projekt współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim”.
Sprawdź również
Czy urodziłaś się w latach 1951-1970? Zbadaj się i zyskaj spokój! Zachęć do badania bliskie osoby w podobnym wieku.
Wraz z nastaniem 2020 roku LUX MED kontynuuje akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla Pań w …