Kilkadziesiąt osób z Zamościa zdobyło nowe umiejętności. Wszystko dzięki 3. edycji projektu „Szkolenie – Praktyka – Zatrudnienie – Rozwój” prowadzonego przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Zamościu. – W naszym projekcie było 40 uczestników podzielonych na dwie grupy wiekowe. Pierwsza w przedziale 15-17 lat, były to osoby mające problemy z nauką, zagrożone wykluczeniem. Druga to osoby dorosłe, które skorzystały z kursów zawodowych – wyjaśnia Michał Misiarz, koordynator terenowy OHP w Zamościu.
Dzięki projektowi dorośli uczestnicy mogli zdobyć m.in. kwalifikacje magazyniera, nauczyć się obsługi kas fiskalnych, czy zdobyć prawo jazdy kategorii B lub C. – Było warto, program jest bardzo wartościowy, zwłaszcza dla ludzi, którzy są bez pracy, nie mają odpowiednich umiejętności. Nauczyłam się, że aby znaleźć zatrudnienie, trzeba uczestniczyć w tego typu szkoleniach i podnosić swoją atrakcyjność na rynku pracy – mówi Katarzyna Godzisz, jedna z uczestniczek projektu z grupy dorosłej. Jej młodsi koledzy mogli uzupełnić i nadrobić zaległości szkolne z najważniejszych przedmiotów. – Bardzo się cieszę, że uczestniczyłam w projekcie. Były lekcje z języka polskiego, angielskiego, szkolenia komputerowe. Wychodziliśmy do muzeów i na wydarzenia kulturalne – tłumaczy Paulina Opiela z grupy wiekowej 15-17 lat.
Jak przyznali organizatorzy, bez pomocy lokalnych przedsiębiorców nie udałoby się zrealizować wytyczonych w programie celów. W sumie projekt wsparło prawie dziesięć firm z Zamojszczyzny i województwa lubelskiego. – Cieszę, że moja firma uczestniczyła w tym przedsięwzięciu. Uczestnicy mogli szkolić się u nas i zdobywać cenne doświadczenie, zwłaszcza uzyskać upragnione prawo jazdy – mówi Marian Zub, właściciel przedsiębiorstwa wielobranżowego.
Finansowany przez Unię Europejską prawie roczny program z pozytywnym wynikiem ukończyli wszyscy, co jest bardzo dobrym wynikiem w skali województwa. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się 10 grudnia br. w siedzibie OHP w Zamościu.