Efekty wdrażania projektów unijnych widać wszędzie. Oczywiście najbardziej po remontach dróg. Mało kto jednak wie, że pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego wykorzystywane są również na cele związane z inwestycjami w służbę zdrowia.
Z budżetu Unii Europejskiej dotacje na inwestycje w sferę infrastruktury zdrowotnej otrzymały m.in. następujące placówki: Zamojski Szpital Niepubliczny, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Kaczyńskiego w Lublinie, SP ZOZ w Lubartowie, SP ZOZ w Hrubieszowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im Św. Jana z Dukli, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku, czy Zakład fizjoterapii i masażu Bio-Relax w Puławach. Za pieniądze unijne szpitale bądź inne placówki służby zdrowia kupują specjalistyczny sprzęt, modernizują zniszczone budynki, odnawiają zaniedbane przez wiele lat sale szpitalne. Dzięki temu jakość opieki zdrowotnej na Lubelszczyźnie ma szanse w najbliższych latach znacznie się polepszyć. Na uwagę zasługuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który otrzymał dotacje na kilka projektów usprawniających jego funkcjonowanie: Dostosowanie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej do wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Poprawa jakości świadczonych usług poprzez utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego. Zakup sprzętu medycznego oraz ucyfrowienie radiologii. Zakup sprzętu ratującego życie oraz dostosowanie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Łącznie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny pozyskał ponad 28 mln zł na rozwój swojej placówki. Za pozyskane środki zmodernizowane i doposażone zostały oddziały szpitala, co niewątpliwie przełoży się na jakość świadczonych w nim usług.