Władze samorządowe są świadome potrzeb rodzin mieszkających na ich terenie i starają się na te potrzeby szybko reagować – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Samorządowcy jako największy problem wskazują niedostępność opieki dla najmłodszych dzieci – a więc żłobków. Jednocześnie jako jedną z głównych przeszkód w efektywnym tworzeniu sieci usług społecznych wymieniają brak środków finansowych. Rządowy program „Maluch” wychodzi naprzeciw potrzebom samorządów w tym zakresie.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich wynika, że zdecydowana większość przedstawicieli władz samorządowych ma dużą świadomością problemów i potrzeb związanych z problematyką godzenia ról rodzinnych i zawodowych w ich regionie. Dostrzegają oni związek pomiędzy warunkami życia rodzin a działaniami władz – i uznają, że władze samorządowe powinny w ramach swoich działań dbać o warunki do tworzenia miejsc pracy, aktywizacji zawodowej, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Ponadto ankietowani podkreślali, że to przede wszystkim na władzach szczebla gminnego spoczywa obowiązek rozwoju i utrzymania infrastruktury społecznej oraz zadania edukacyjne, skierowane do dzieci i młodzieży.
W zakresie działań związanych z problematyką godzenia ról rodzinnych i zawodowych przedstawiciele samorządu wśród zadań, które leżą w ich kompetencjach, wymieniają zapewnienie miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach, dbanie o jakość usług tych placówek, monitorowanie zapotrzebowania na zinstytucjonalizowane formy opieki. Ponadto przedstawiciele samorządów są zdania, że gminy powinny także stymulować rozwój prywatnych jednostek opiekuńczych
i edukacyjnych. Tym bardziej, że – jak podkreślają ankietowani samorządowcy – dostępność do żłobków i przedszkoli nie jest taka sama we wszystkich zamieszkanych obszarach. Problem ten
w szczególności dotyczy żłobków. Największe trudności mają mieszkańcy dużych miast i wsi, gdzie żłobki w zasadzie nie funkcjonują.
Jako główną przyczynę tego stanu rzeczy wskazywali niż demograficzny, w czasie którego masowo likwidowano placówki, a taką infrastrukturę trudno odbudować w krótkim czasie.
Z badań wynika, że z największymi problemami w dostępie do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi boryka się Warszawa. Dotyczy to szczególnie nowo powstałych dzielnic, w których rozwój infrastruktury społecznej nie nadąża za komercyjnym budownictwem mieszkaniowym i zapotrzebowaniem na usługi społeczne. Samorządowcy już na etapie planowania i budowy nowych osiedli próbują nawiązać współpracę z deweloperami, ale, jak podkreślają, jest to bardzo trudne. Z innymi problemami mają do czynienia władze samorządów wiejskich, gdzie duże rozproszenie dzieci wymusza potrzebę tworzenia większej liczby małych placówek lub dowożenia dzieci. Przedstawiciele samorządów zauważają także, iż dla części rodziców, wobec braku miejsc w placówkach państwowych, ogromną barierą w zapewnieniu dziecku opieki są wysokie opłaty w placówkach prywatnych. Z kolei na obszarach wiejskich placówek prywatnych nie ma, więc dostęp do opieki zinstytucjonalizowanej jest jeszcze bardziej ograniczony.
Ankietowani podkreślają, że samorządy wypełniają zadania związane z zapewnieniem opieki instytucjonalnej nad dziećmi w takim zakresie, na ile pozwalają im na to możliwości finansowe, kadrowe oraz prawne. Zgodnie przyznają, że główną przeszkodą w efektywnym kształtowaniu sieci usług społecznych są przede wszystkim problemy finansowe wynikające z braku dostatecznych funduszy na realizację tych zadań. Wszystkie badane samorządy planują działania związane z rozwojem lokalnej sieci usług społecznych dotyczących wychowania i opieki – budowę i rozbudowę żłobków i przedszkoli, stymulowanie usług prywatnych (klubów przedszkolnych, mini-przedszkoli, etc.).
Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom samorządów wychodzi rządowy program „Maluch” w ramach którego będą dofinansowywane w formie dotacji celowej z budżetu państwa działania na rzecz rozwoju infrastruktury opieki nad dzieckiem w wieku do lat 33. Na program w 2011 r. przeznaczono w budżecie ogółem kwotę 40.000.000 zł. Niedawno ruszyła druga już edycja konkursu dla samorządów, które mogą ubiegać się za jego pośrednictwem o rządowe dotacje.
TagiMaluch program pomocy samorząd żłobek
Sprawdź również
Czy urodziłaś się w latach 1951-1970? Zbadaj się i zyskaj spokój! Zachęć do badania bliskie osoby w podobnym wieku.
Wraz z nastaniem 2020 roku LUX MED kontynuuje akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla Pań w …