Uczelnie nie tylko kształcą swoich studentów, ale również organizują międzynarodowe konferencje naukowe, podczas których wykładowcy z kraju i zagranicy prowadzą dyskusje na temat stanu badań w określonych dziedzinach wiedzy.
Tę właśnie misję popularyzowania i rozwijania nauki realizuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, która wspólnie z Komisją Agrometeorologii i Klimatologii Stosowanej Oddział PAN w Lublinie, Lwowskim Narodowym Uniwersytetem Rolniczym w Dublanach i Przedstawicielstwem „Polska Akademia Nauk” w Kijowie, organizuje „IX Międzynarodowe Sympozjum Naukowe nt. Klimat pola uprawnego. Meteorologia i klimatologia stosowana – teoria, praktyka, innowacyjność”.
Obrady sympozjum odbędą się w dniach 21–24 września w Lublinie, Zamościu i Lwowie. Przewidziano także pobyt w Jaworowskim Parku Narodowym, na granicy polsko-ukraińskiej w pobliżu jednego z największych poligonów w Europie. W sympozjum weźmie udział blisko 100 naukowców z całej Polski i Ukrainy. Dziewiąta edycja tego wydarzenia będzie połączona z jubileuszem pracy naukowej prof. dra hab. Józefa Kołodzieja, jednego z pomysłodawców sympozjum.
– Będziemy gospodarzem pierwszego dnia konferencji, odbędzie się u nas sesja posterowa – mówi rektor PWSZ w Zamościu dr hab. Andrzej Samborski – Zamojszczyzna to region rolniczy, dlatego zagadnienia, które zostaną poruszone w czasie obrad są nam z oczywistych względów bliskie. Ponadto również działalność uczelni wpisuje się dobrze w tematykę sympozjum, zajmujemy się bowiem m.in. meteorologią stosowaną, odnawialnymi źródłami energii, a także kształcimy studentów na kierunku turystyka i rekreacja. Organizowanie konferencji wpływa na prestiż uczelni, daje szansę zapoznania się jej uczestników z PWSZ w Zamościu, a także pozwala poznać walory turystyczne regionu.
Ewa Kołtun