27 marca 2014 r. aula Instytutu Przyrodniczo-Technicznego PWSZ przy ul. Zamoyskiego 64 była wypełniona po brzegi. Wszystko za sprawą spotkania akademickiego mającego na celu promocję kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych, które uczelnia zorganizowała wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydarzenie przyciągnęło rzesze młodych ludzi, a na zainteresowanych kierunkami ścisłymi czekało wiele atrakcji.
Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 10.00, otworzył rektor PWSZ w Zamościu prof. dr hab. Waldemar Martyn. Rektor przywitał gości mówiąc: – Dzisiejsze spotkanie jest bardzo cenne. Od pewnego czasu w kraju podejmuje się wszelkie możliwe działania zmierzające do tego, by jak najwięcej młodych osób studiowało, a następnie pracowało w tzw. zawodach inżynierskich.
Takie działania czyni również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, by młodzież na powrót zainteresowała się bardzo ważnym elementem gospodarki narodowej, czyli tymi wszystkimi kierunkami, w których wymagana jest wiedza z zakresu nauk ścisłych. Niemal wszystkie uczelnie są dzisiaj zwrócone w stronę studiów inżynierskich. Jest rzeczą naturalną, że aby właściwie kształcić studentów i by absolwenci szkół wyższych czuli się pewnie na rynku pracy, niezbędna jest nowoczesna baza dydaktyczna i taką bazą dysponuje nasza uczelnia.
Następnie głos zabrała przedstawicielka MNiSW Magda Pogonowska. Przytoczyła ona, m.in. wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo, które wskazują, że aż 50% ofert pracy na przyszłe lata będzie skierowanych do absolwentów kierunków technicznych i inżynierskich. Ponadto, wg prognoz Ministerstwa, aż 80% studentów, którzy ukończą kierunki techniczne, znajdzie pracę w swoim zawodzie w przeciągu roku.
Dalszą część spotkania poprowadzili wykładowcy PWSZ w Zamościu. Dr inż. Aleksander Nieoczym w wykładzie „Przestrzeń na płaskim ekranie” zaprezentował zastosowanie komputerowych programów graficznych we współczesnej inżynierii. W kolejnym wykładzie „Przykłady matematycznych paradoksów” dr Jerzy Mycka dowiódł, iż są zbiory, które nie istnieją, są przedmioty, których nie można zmierzyć oraz są prawdy, których w matematyce nie da się dowieść.
To, że studia inżynierskie potrafią być fascynujące udowodnili Radosław Piróg oraz Przemysław Mazurek. Studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Innowacyjnych Technologii PWSZ zaprezentowali pokaz trójwymiarowego drukowania, w który zaangażowali ochotników z widowni. Następnie każdy chętny uczeń mógł podejść i dotknąć efekt pracy drukarki 3D. Słuchacze entuzjastycznie zareagowali na tę próbkę nowoczesnej technologii.
Po pokazie na zainteresowaną kierunkami ścisłymi młodzież czekały dodatkowe atrakcje w atrium Instytutu. Licealiści otrzymali od organizatorów spotkania wiele gadżetów. Ponadto uczniowie mogli zaznajomić się z mobilną, multimedialną wystawą „Nauka Polska”, której tematyka związana była z największymi odkryciami rodzimej nauki. Szkoły, które wzięły udział w spotkaniu, otrzymały od MNiSW prezenty w postaci mikroskopów LCD.