W Wolicy Śniatyckiej zakończyły się prace przy zabezpieczeniu miejsca pochówku żołnierzy, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Zbiorowa mogiła została od frontu ogrodzona kamiennym murem z kutymi elementami, a przy wejściu zamontowano tablice informacyjne.
W 1995 roku w jej środkowej części usypano kurhan z ziemi, na którym postawiono stalowy krzyż. W latach 2006 – 2010 wykonano fundament pod ogrodzenie, a teraz powstał jego główny fragment. Kolejne prace będą prowadzone w miarę możliwości finansowych.
Wykonanie w tym roku frontowej części ogrodzenia kosztowało prawie 60 tysięcy złotych. Gmina przeznaczyła na ten cel 15 tysięcy, kolejnych 40 tysięcy pozyskała z Rady Ochrony Walk Pamięci i Męczeństwa, a pozostałe 5 tysięcy otrzymała od wojewody. Uroczyste zakończenie inwestycji odbędzie się w najbliższą niedzielę 28 sierpnia podczas obchodów 91 rocznicy Bitwy pod Komarowem.
Dokładnie 31 sierpnia 1920 roku 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rommla zwyciężyła sowiecką Armię Konną Siemiona Budionnego. Po polskiej stronie walczyło zaledwie 1,5 tysiąca żołnierzy, a po sowieckiej ponad 6 tysięcy. Polacy mieli do dyspozycji około 70 karabinów maszynowych i kilkanaście dział, natomiast przeciwnik 350 karabinów i prawie 50 dział.
W Wolicy Śniatyckiej pochowano 26 żołnierzy poległych w tej potyczce. Ich nazwiska i nazwy pułków, z których pochodzili, są wyryte na dwóch marmurowych płytach.
(fot.UG Komarów-Osada)