W dniu 31 sierpnia 2012r. w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyło się otwarcie wystawy fotografii Kasi Stanny pt. „Monidła i inne takie”. Jej współorganizatorem jest Uczelnia Wyższa Warszawska Szkoła Filmowa Wystawa towarzyszy VII Ogólnopolskim Warsztatom Ilustratorów. Patronat honorowy nad nią objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
dr Kasia Stanny – adiunkt w Katedrze Fotografii i Realizacji Obrazu, Pracownia Fotografii Wydawniczej i Reportażu Fotograficznego, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, UKSW oraz PAN.
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W Gersona w Warszawie, Wydziału Grafiki ASP w Warszawie oraz Instytutu Historii UW. Projektuje plakaty, okładki do książek, ilustracje, okładki płyt. Jako projektant biżuterii współpracuje z firmą D. Swarowski & Co. Realizowała projekty dla Działu Edukacji Muzeum Żydów Polskich , Akademii Muzycznej w Warszawie, Fundacji La Strada, Instytutu Badań Literackich PAN, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Towarzystwa Muzycznego im. Kazimierza Wiłkomirskiego.
Prace prezentowała na dwudziestu dwóch wystawach indywidualnych malarstwa, rysunku, grafiki, ilustracji, fotografii i biżuterii oraz na ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Francji i Niemczech.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Członek ZAiKS-u i ZPAP.
„Monidła i inne takie” – W założeniach prezentowanej serii fotografii pragnęłam nawiązać do sztuki ludowej – jarmarcznej, przedstawiając zanikającą urodę świąt ludowych i kolorowych odpustów na których coraz rzadziej można oglądać regionalny strój i nie tkniętą zachodnią tandetą – polską tradycję. Przygotowany przeze mnie cykl “Monideł” powstał z kilku reportaży jakie realizowałam na przestrzeni roku kalendarzowo – obrzędowego, odwiedzając polskie wsie i miasteczka, które często słyną tylko z jednego dnia w roku, kiedy zamieniają się w kolorowe, wesołe pejzaże a obchodzone święto czy wyjątkowo przygotowany obyczaj nie ma sobie podobnych jak Polska długa i szeroka
W prezentowanej przez mnie serii fotografii przedstawiam Niedzielę Palmową we wsi Łyse na Kurpiach, święto Bożego Ciała w łowickiem (Łowicz i Spycimierz), a także obrzęd Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle.
Założenia formalne oparłam na inspiracji nasyconą gamą kolorystyczną nawiązującą do barwności stroju ludowego danego regiony, a także na inspiracji popularnymi w latach 50-tych XX wieku – kolorowanymi monidłami, świętymi obrazami malowanymi na szkle i przedwojennymi pocztówkami – fotografiami z serii „Typy Polskie” przedstawiającymi obrzędowość i strój ludowy.
Swą paradokumentalną serię fotografii nasyciłam kolorem, uśmiechem i elementami poczucia humoru, które mam nadzieję wynikają z coraz lepszej sytuacji ekonomicznej polskiej wsi, na co nie mały wpływ mają unijne dotacje wspierające także regionalność ludowego obrzędu – pisze autorka wystawy Kasia Stanny.
Wernisaż rozpoczęła dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla, która powitała wszystkich zebranych, a w szczególności Kasię Stanny – autorkę wystawy, artystów ilustratorów – uczestników odbywających się w Krasnobrodzie warsztatów: prof. Janusza Stannego, który sprawuje opiekę artystyczną nad warsztatami, Zdzisława Witwickiego, Krystynę Michałowską, Krystynę Lipka-Sztarbałło, Wandę i Bogusława Orlińskich, Jolantę Marcolla, Małgorzatę Sawicką-Woronowicz, Hannę Grodzką-Nowak, Aleksandrę Michalską-Szwagierczak, Annę Sędziwy, Elżbietę Wasiuczyńską i Artura Gołębiowskiego oraz organizatorkę i kuratora warsztatów Marię Grażynę Szpyra, a także Elżbietę Borek – sekretarza Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie reprezentującą Burmistrza Krasnobrodu, członkinie zespołu folklorystycznego „Wójtowianie” oraz Wielopokoleniową Orkiestrę Dętą.
Następnie głos zabrała Kasia Stanny, która w krótkim wystąpieniu opowiedziała o prezentowanych na wystawie pracach i podziękowała organizatorom za możliwość zorganizowania wystawy w Krasnobrodzkim Domu Kultury, zaś wszystkim obecnym za przybycie.
Natomiast Maria Grażyna Szpyra opowiedziała o blisko 30-letniej tradycji organizowania w Krasnobrodzie twórczych spotkań ilustratorów, o towarzyszących im wystawach i publikacjach albumowych.
Podziękowaniem gospodarzy spotkania dla młodej Artystki były kwiaty oraz dedykowany jej marsz w wykonaniu Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej.
Potem przyszedł czas na oglądanie wystawy oraz pamiątkowe zdjęcia. Było też kameralne spotkanie, a podczas niego okazja do rozmów z Kasią Stanny i innymi artystami, którzy od wielu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu, aby tutaj pracować twórczo nad różnymi tematami za zakresu historii, sztuki czy literatury. W tym roku tematem przewodnim są pieśni ludowe.
Podczas spotkania, rozmowy przeplatane były muzyką i śpiewem w wykonaniu reprezentacji zespołu „Wójtowianie”. Warto przypomnieć, że nasz zespół „Wójtowianie” w dniu 19 października 2011r. uczestniczył również w otwarciu tej wystawy w „Galerii Obok” Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Wystawa w Krasnobrodzkim Domu Kultury czynna będzie do końca września 2012r.
Serdecznie zapraszamy.
KDK