Muzeum na kółkach to wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich, która będzie gościć w wybranych miastach w całym kraju. Jakich? To zależało od pomysłowości lokalnych liderów, którzy w konkursie zgłaszali propozycje działań towarzyszących wizycie wystawy w ich miejscowości. Najlepsze zgłoszenia, poparte zaangażowaniem miejscowych partnerów, zostały wyróżnione wizytą wystawy.
Muzeum na kółkach pokazuje historię polskich Żydów, którzy jeszcze przed II wojną światową stanowili 10 proc. ludności Polski. Poznacie historię tysiąca lat ich dziejów zaprezentowaną w telegraficznym skrócie. Na makiecie typowej żydowskiej miejscowości odkryjecie rolę najważniejszych miejsc. Pokażemy przedwojenne plany i mapy miast, które odwiedzamy. Opowiemy o barwnym okresie dwudziestolecia międzywojennego, prezentując życie ówczesnych polskich Żydów i języki, którymi mówili. A może Wy sami chcecie podzielić się swoja historią albo zadać pytanie? Temu również będzie służyła jedna z instalacji. Wizycie wystawy towarzyszy również wiele zajęć: warsztaty, dyskusje i pokazy filmowe.
Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców oraz wybrane festiwale kulturalne (w 2014 r. m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc zagości na trzy dni. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.
Do końca 2014 roku projekt zaprezentowany zostanie w 21 miejscowościach w województwach: lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, warmińsko-mazurskim.
W naszym regionie Muzeum zagości w Szczebrzeszynie 12 i 13 sierpnia na Rynku Miejskim podczas “Dni Tradycji w Szczebrzeszynie” oraz w Tomaszowie Lubelskim od 15 do 17 sierpnia na Rynku Miasta. Tutaj w programie:
— Warsztaty poświęcone historii Żydów Tomaszowa Lubelskiego.
— Spacer z przewodnikiem po żydowskim Tomaszowie Lubelskim.
— Gra miejska „Wehikuł czasu”.
— Pokazy pofestiwalowe 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ŻYDOWSKIE MOTYWY”.
>> Więcej informacji na www.facebook.com/muzeumnakolkach oraz www.jewishmuseum.org.pl/pl
Projekt Muzeum na kółkach jest realizowany w ramach programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
{jathumbnail off}