W dniu 26 maja w godzinach wieczornych nad Zamościem jak również powiatem zamojskim wystąpiły intensywne opady atmosferyczne skutkujące wystąpieniem kilkudziesięciu podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. – Najgorzej było w gminie Łabunie, szczególnie w miejscowościach Reforma Łabunie i Wólka Łabuńska, gdzie ukształtowanie terenu sprzyjało intensywnemu napływowi wód opadowych.
W Reformie Łabunie ewakuowana mieszkankę jednego z zatopionych domów. W Wólce Łabuńskiej strażacy przez całą noc, z użyciem pompy o dużej wydajności wypompowywali wodę z jednej z posesji, która stwarzała realne zagrożenie utonięcia kilkudziesięciu tuczników znajdujących sie w oborze. Właściciele wraz ze strażakami mniejsze świnie ewakuowali na przyczepę rolniczą, pozostała część pozostawała w wodzie. Ukształtowanie terenu powodowało, że wodę trzeba było wypompowywać przez drogę krajowa nr 17 przez co w godz. od 2:30 do 8 rano była ona nieprzejezdna. Policja wyznaczyła objazdy. Z posiadanych informacji wynika, że wszystkie świnie przeżyły. Niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały też złamanie się kilkunastu drzew i konarów, rejonie gminy Grabowiec i Komarów Osada. Na terenie Zamościa odnotowano kilkanaście podtopień budynków mieszkalnych w tym budynki użyteczności publicznej tj. Gościniec Kanclerz, budynek Delegatury LUW oraz jeden z budynków muzeum Arsenał – informuje mł. bryg. Andrzej Szozda oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu.
W celu zapewnienia lepszej skuteczności działań ratowniczych, z dyżurów domowych powołano do służby kolejnych strażaków. Konsultacje nad sytuacją jak również kierunkami działań prowadzili na miejscu bryg Jacek Sobczyński komendant Miejski PSP w Zamościu oraz Krzysztof Rusztyn Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.
– W porównaniu do roku ubiegłego gdzie wystąpiła podobna sytuacja. Wielkość opadów to ok 20 %. Pan Prezydent Andrzej Wnuk podjął decyzje o niepowołaniu Sztabu Kryzysowego. Na bieżąco monitorujemy sytuację meteorologiczną po południu opady będą zanikać. Osobom poszkodowanym została udzielona pomoc. Problemy, które wystąpiły w mieście Zamościu wynikają ze zbyt małej przepustowości kanałów burzowych. W tym roku UM Zamość przeznaczył ok.1 mln. złotych na poprawę i budowę nowych kanałów burzowych. Przez ostatnich 10 lat na tego typu inwestycje nakłady wyniosły ok.1 mln. złotych. Program budowy dróg, które zaproponował na ostatniej sesji Rady Miasta Prezydent Andrzej Wnuk zakłada również budowę potrzebnych kanałów burzowych – informuje Marek Gajewski rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Zamość.
Mając na względzie nieprzewidywalność takich zjawisk, szczególnie w przypadku budynków posiadających piwnice lub garaże usytuowane poniżej terenu, warto wyposażyć się w pompy, które mogą być bardzo przydatne przy usuwaniu wody z podtopionych obiektów. Kolejna dobrą praktyką dla takich obiektów jest zapewnienie worków z piaskiem, które można ułożyć na wjeździe do garażu, co pozwoli ograniczyć napływ wezbranej wody.