W ramach programu promocji czytelnictwa i bibliotek, Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W sobotę 15 czerwca biblioteka zabrała uczestników spotkania w podróż po niezwykłych miejscach związanych z naszym miastem. Tematem przewodnim były Zamojskie duchy. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Dorota Mach kierując słowa powitania do zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego – p. Aneta Najda, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu – p. Alicja Dubel, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z /s w Mokrem – p. Elżbieta Stankiewicz, prelegenci – pani Teresa Madej regionalistka, przewodniczka turystyczna, dziennikarka, pomysłodawczyni i organizatorka „Zamojskiej Alei Sław”, pani Janina Czerwieniec studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ksiądz Tomasz Winogrodzki wikariusz w parafii pw. Św. Krzyża w Zamościu, laureat nagrody Morando 2012 oraz pani Marta Słomianowska wraz z uczniami, którzy brali udział w etiudzie poetyckiej.
Po powitaniu oraz wspólnej zabawie „Chłopska szkoła biznesu” w której uczestnicy zamienili się w przedsiębiorców: kowali, piekarz, tkaczy, odbyło się przedstawienie na motywach twórczości Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Edwarda Stachury oraz Alfredy Magdziak pt. „Ławeczka, czyli kilka refleksji o życiu na miejskim bulwarze” pod kierunkiem Marty Słomianowskiej. Następnie pani Janina Czerwieniec recytowała satyry Mariana Załuckiego, które w zabawny sposób pokazały nasze polskie przywary, jak również przedstawiła nam w formie monologów fragmenty spektaklu komediowego „Klimakterium i już” oraz „Bajkę o głupim Jasiu” Jacka Kaczmarskiego.
Tej nocy nie zabrakło niesamowitych opowieści o miejscach i zdarzeniach wiązanych z naszym miastem. Wysłuchaliśmy kilku legend o duchach Zamościa, o których opowiadała w bardzo interesujący sposób pani Teresy Madej.
W przerwach między wystąpieniami gości pracownicy biblioteki czytali opowiadania o zamojskich duchach m.in.: „Skarby i szkielety” , „Piękna Zamościanka” , „Biała dama” czy „Powrót ducha”.
Późną porą ksiądz Tomasz Winogrodzki , opowiedział o tym co to znaczy „Przekazywać dobro” i w jaki sposób można to czynić.
Naszą noc zakończyliśmy Nocną Polaków rozmową przy ….
Fotogaleria{vsig}2013/6/noc_bibliotek{/vsig}