Skandal: Promocja Poznania po irlandzku – Przygotowania do Euro 2012 nabierają zawrotnego tempa. Tym co się będzie działo w Polsce interesuje się cała Europa. Do redakcji „Gazety Miasta” w Zamościu dotarł egzemplarz jednej z bardzo poczytnej, wysokonakładowej gazety wydawanej w Irlandii. W gazecie tej dużo miejsca poświęcono przygotowaniom do Euro 2012 w Gdańsku i Poznaniu. W krótkich prasowych notatkach ich autorzy informują co kibice z Irlandii mogą zobaczyć w miastach, w których zagrają Irlandczycy. Informacje prasowe uzupełniają zdjęcia. Jedna z fotografii wprawiła nas w osłupienie.
Notatkę pt. „ What To See” uzupełnia zdjęcie głównej bramy wejściowej do byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Skąd wynika takie szokujące zestawienie? Czy jest to przypadkowy błąd, czy kompletny brak wiedzy irlandzkich dziennikarzy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania. Natomiast smutny jest fakt, że w obliczu wielkiego piłkarskiego święta, którego za pół roku doświadczą kibice w całej Europie, pojawia się tak rażący błąd. Takie połączenie tekstu reklamującego miasto Euro 2012 z symbolem tragicznych losów milionów ludzi podczas hitlerowskiej okupacji to skandal.
Poinformowaliśmy o publikacji kilka placówek. – Zapoznaliśmy się z artykułem i ilustrującymi go zdjęciami. Istotnie użycie współczesnego zdjęcia wejścia do byłego niemieckiego obozu koncentracyjne w Oświęcimiu jest niefortunne. Przede wszystkim wprowadza w błąd potencjalnych turystów sugerując, że w pobliżu Poznania mieści się Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau i można je zwiedzić, przyjeżdżając do naszego miasta. Sądzimy, że znalazło się we wspomnianym materiale przez pomyłkę, zwłaszcza, że w treści artykułu nie ma żadnej wzmianki na ten temat. Dlatego zwróciliśmy się do redakcji o wyjaśnienie tego błędu – mówi Anna Szpytko, Rzecznik Prasowy Prezydenta i Urzędu Miasta Poznania.
Ambasada Polska w Dublinie również wystosowała pismo do redakcji dziennika. – Poinformowaliśmy o nieścisłości zawartej w artykule, polegającej na umieszczeniu zdjęcia obozu zagłady w Oświęcimiu przy opisie walorów artystycznych Poznania. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi od redakcji w tej sprawie – mówi Nikola Sękowska z ambasady.
To kolejne źle dobrane zdjęcie. W 2010 roku pisaliśmy o irlandzkich podręcznikach, w którym na zdjęciu maszerujący tłum z transparentem „Niech żyje socjalizm”, przedstawia masz Solidarności w Polsce i upadek komunizmu. Ciekawostką jest też mapa, w tym samym rozdziale, na której zaznaczone są kraje, które w powojennej Europie walczyły z komunizmem. Na tej mapie Polska graniczy z Węgrami i Rumunią.
O dalszych losach sprawy napiszemy w kolejnych numerach.