Wprawdzie 19. Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka grała prawie przed trzema tygodniami, ale do tematu powracamy. Orkiestra grała także w Zamościu i to z pełnym powodzeniem. 19. finał WOŚP w Zamościu zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Kamiennej 20. Temu wyjątkowemu w naszym mieście przedsięwzięciu organizacyjnemu i logistycznemu przewodniczyła szefowa sztabu Aleksandra Baranowicz.
Zamojscy wolontariusze, a było ich ponad 650, zebrali ponad sto tysięcy złotych. Przez cały czas w mieście coś się działo. Były pokazy technik fryzjerskich i kosmetycznych, sztuk walki i technik rycerskich. Były turnieje szachowe i tenisa stołowego, pokazy samochodów terenowych i „biała niedziela” zorganizowana przez Centrum Stomatologii Estetycznej „Multimed” w Zamościu. Tym razem wyjątkowo dużo było koncertów – i to do wyboru, do koloru. Jednym słowem – zamojscy organizatorzy i wolontariusze spisali się na medal. Wśród nich byli m.in. Ania Harkot, rodzeństwo Justyna i Jakub Gałanowie, Sylwia Owczarczyk, Kasia Mazur i Monika Rejman.
Tym razem Orkiestra grała, aby kupić specjalistyczny sprzęt medyczny, niezbędny w leczeniu chorób urologicznych i nefrologicznych dzieci. – Co roku wspieram Orkiestrę – mówi pani Zofia, emerytowana nauczycielka z Zamościa. – Do puszki wrzuciłam 20 złotych, bo to mój, tak myślę, obywatelski obowiązek. Gdy wrzucam te pieniądze, nasuwa mi sie jednocześnie refleksja – dodaje pani Zofia. – To dobrze, że Orkiestra gra, bo uczy młodych ludzi odpowiedzialności za innych, uczy organizacji pracy, ale uczy także refleksji nad rzeczywistością. Ciągle słyszymy, że w polskiej służbie zdrowia jest coraz lepiej, reformy „idą do przodu”, szpitale otrzymują nowoczesny sprzęt, do którego my, chorzy, mamy nieograniczony dostęp.
– Takie teorie to bzdury, w które nie wierzą już nawet młodzi ludzie. Zastanawiam się, dlaczego sprzęt dla szpitali kupuje Orkiestra, a nie państwo? Zaopatrzenie w sprzęt medyczny szpitali to rola państwa, a nie Orkiestry. Moim zdaniem – dodaje pani Zofia – pieniądze zebrane podczas WOŚP powinny wspierać budowę np. domów dziecka, hospicjów, domów dla samotnych matek, a nie finansować zakup sprzętu medycznego. Sprzęt medyczny niech finansuje państwo, bo to jego rola i tak jest na całym świecie. Zastanawiam się, ile szpitalnych oddziałów i specjalistycznych przychodni zaopatrzonych przez lata funkcjonowania Orkiestry w nowoczesny sprzęt medyczny, dziś jest zamkniętych na klucz z powodu braku kontraktu na leczenie, które ma zagwarantować nam, pacjentom, NFZ. Jeżeli tak by się gdzieś w Polsce działo, to byłby skandal – zauważa pani Zofia. Musimy mieć gwarancję, że sprzęt zakupiony z pieniędzy Orkiestry nie leży w piwnicy, bo na specjalistyczną przychodnię NFZ nie ma pieniędzy.
W tym roku WOŚP Jurka Owsiaka zebrała około 40 milionów złotych. Podziękowaniem za grę w Orkiestrze będzie kolejny Przystanek Woodstock. I niech tak zostanie, bo idea jest wspaniała, tylko – czy nie wyręcza powinności państwa?