Zamojscy policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch oszustw internetowych o jakich powiadomili w ostatnim czasie mieszkańcy powiatu zamojskiego. 26-latek z Zamościa zamiast wylicytowanych telefonów komórkowych wartych 1,8 tys. złotych, otrzymał gazety i kawałek styropianu. Z kolei 22-latek z gm. Sułów zamówionego towaru wcale nie otrzymał. Robiąc zakupy przez Internet pamiętajmy, że i tam możemy natknąć się na oszusta, który sprzeda nam nieistniejący towar, lub sklep funkcjonujący tylko wirtualnie.
Wczoraj do zamojskiej komendy zgłosił się 26-letni Zamościanin i powiadomił o oszustwie. Pod koniec grudnia mężczyzna na jednym z popularnych portali aukcyjnych zakupił 10 telefonów komórkowych. Na podane w wygranej aukcji konto 26-latek przelał pieniądze w kwocie 1.8 tys. złotych. Na początku tego tygodnia Zamościanin otrzymał przesyłkę. Niestety w paczce zamiast wylicytowanych telefonów dostał gazety i kawałek styropianu. 22-latek z gm. Sułów poprzez Internet również dokonał zakupu telefonu komórkowego. Do transakcji doszło w połowie grudnia ubiegłego roku. Pomimo zapłaty za wylicytowany towar do dzisiejszego dnia mężczyzna nie otrzymał zamówionego towaru a telefon sprzedającego milczy. Handel coraz częściej przenosi się do Internetu, a my chętnie korzystamy z tej formy zakupów. Dzięki sklepom internetowym i aukcjom mamy możliwość kupowania wielu rzeczy bez konieczności wychodzenia z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające dodatkowo zaoszczędzić czas. Niestety zdarza się, że klienci wirtualnych aukcji czy sklepów często padają ofiarami oszustów.
Jak ochronić się przed internetowymi oszustami i co robić aby zakupy były możliwie bezpieczne:
1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego
2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.
4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.
5. Kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, pozwoli to uniknąć kupowania telefonów kradzionych, sprzedawanych bez dokumentów.
6. Przy zamówieniu sprzętu elektronicznego zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi.
7. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.
8. Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany np. dostaniesz puste pudełko lub mimo wpłacenia pieniędzy nie dostaniesz zamówionego towaru zgłoś się na policję.