Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński oraz pełniąca funkcję Wójta Gminy Sanok Anna Hałas podpisali umowę partnerską o współpracy pomiędzy samorządami. Strony zadeklarowały dwustronne działania w zakresie m.in. oświaty, kultury i turystyki. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja naukowa w ramach realizacji wspólnego projektu, która odbyła się w Sanoku w dniach 9-10 sierpnia br.
– Nie ukrywam radości z podpisania umowy partnerskiej z Gminą Zamość. Od samego początku realizacji projektu z Panem Wójtem Ryszardem Gliwińskim współpracuje nam się bardzo dobrze, aktywnie i owocnie. Chcemy ze swoją współpracą wychodzić poza ramy unijnego projektu i działać jeszcze więcej. Z pewnością wraz z datą zakończenia realizacji projektu, nasza współpraca się nie skończy – Anna Hałas, pełniąca funkcję Wójta Gminy Sanok.
Gmina Sanok jest kolejnym po gminach Ełk i Iwano-Frankowe (Ukraina) oraz Sedliská (Słowacja) samorządowym partnerem gminy Zamość. Strony zawartej w piątek (9 sierpnia) umowy zadeklarowały dwustronną współpracę w zakresie oświaty, wychowania, edukacji, kultury rekreacji, sportu, turystyki, realizacji zadań o charakterze ogólnospołecznym, wspierania i upowszechniania idei samorządowej oraz promocji gmin.
Oba Samorządy razem z gminami Ełk, Suwałki oraz Hrubieszów, uczestniczą w projekcie Rozwój i współpraca pierścieniowych gmin Polski Wschodniej. Stąd też pomysł na podpisanie umowy partnerskiej. Głównym celem projektu jest nawiązanie współpracy pomiędzy gminami otaczającymi duże Miasta z terenu Polski Wschodniej oraz wypracowanie wspólnej strategii rozwoju oraz promocji tych specyficznych gmin wiejskich w obszarach: gospodarczym, turystycznym oraz kulturowym.
W ramach projektu organizowany jest cykl konferencji naukowych. Kolejna z nich pt. Perspektywy rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej, odbyła się w Sanoku z udziałem prof. dr hab. Bogusława Sawickiego, kierownika Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Naukowiec przedstawił wykłady pt. Możliwości i ograniczenia rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej, Potencjał gospodarczy pierścieniowych gmin Polski Wschodniej, Dostępne metody wspierania przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego oraz Partnerstwo publiczno-prywatne jako szansa rozwojowa dla regionów Polski Wschodniej.
Warto dodać, że Gmina Zamość będzie w przyszłym roku gospodarzem ostatniej konferencji podsumowującej realizację projektu Rozwój i współpraca pierścieniowych gmin Polski Wschodniej. – Podpisanie umowy partnerskiej Gmin Sanok i Zamość to kolejne potwierdzenie naszej samorządowej aktywności i ciągłego poszukiwania metod uwolnieniach gospodarczych i społecznych potencjałów. Otaczamy duże Miasta, które nie tak dawno były jeszcze wojewódzkimi. W tych Miastach mamy siedziby administracyjne. Nie mamy gminnych centrów życia społecznego. Konsekwencją tego są wyjątkowe samorządowe wyzwania związane z całą sferą gospodarki komunalnej, infrastrukturą, oświatą, kulturą, sportem i turystką. W gminach podmiejskich trudniej jest kreować obywatelską aktywność i jednoczyć Mieszkańców wokół gminnych spraw. Te problemy połączyły wszystkie Gminy Partnerskie projektu „Rozwój i współpraca pierścieniowych gmin Polski Wschodniej”. Poznajemy się aby wymieniać doświadczenia, wspólnie planować przyszłość i promować nasze Gminy. Wyrazy podziękowania i uznania dla Pani Wójt Anny Hałas za wzorowo zorganizowaną konferencję. Jej dotychczasowe zaangażowanie daje gwarancję dalszej dobrej i owocnej współpracy Gmin Sanok i Zamość – Ryszard Gliwiński, Wójt Gminy Zamość.
Projekt Rozwój i współpraca pierścieniowych gmin Polski Wschodniej jest realizowany w ramach Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007–2013, Oś priorytetowa I: Nowoczesna Gospodarka, Działanie I.4: Promocja i Współpraca. Wartość projektu to 1 427 566,80 zł, czego kwota dofinansowania wynosi 1 284 810,10 zł. Jego realizacja potrwa do 30.11.2014 r.
Fotogaleria{vsig}2013/8/sanok{/vsig}
Gmina Sanok
Gmina wiejska jest jedną ze 159 gmin województwa podkarpackiego, leży nad rzekami San, Sanoczek, Pijawka i Tyrawka. Jej teren jest poprzecinany licznymi jarami ze strumykami i potokami. Teren jest zróżnicowany pod względem wysokości. Gmina ma charakter rolniczy i jest silnie zalesiona, lasy zajmują ponad 10 tys. ha, czyli 38% wielkości gminy. Zamieszkuje ją ok 17 tys. osób. Do największych atrakcji Gminy Sanok należą m.in.: drewniane cerkiewki, szlak ikon , imponujące zespoły dworsko – parkowe oraz Park Krajobrazowy Gór Słonnych Północna „Brama Bieszczad”.