Specjalne rozwiązania na Mistrzostwa Europy UEFA Euro 2012, takie jak: zielone pasy Euro 2012, wspólna kontrola polskich i ukraińskich służb granicznych, rezerwacja odpraw autokarów oraz karty szybkiej identyfikacji kibiców zdają egzamin. Kibice przekraczający granice w związku z Euro 2012 odprawiani są sprawnie i na bieżąco.
Pierwsze dni turnieju UEFA Euro 2012 na granicy wschodniej były spokojne. Pomimo że od początku turnieju, tj. od piątku 8 czerwca, lubelski odcinek granicy z Ukrainą i Białorusią przekroczyło już ponad 5,5 tys. kibiców, odprawy na przejściach dokonywane są na bieżąco. Pierwsza fala kibiców, głównie rosyjskich, pojawiła się na przejściu granicznym w Terespolu już w przededniu mistrzostw – w nocy z 7/8 czerwca. Ponad 400 fanów futbolu jechało specjalnymi pociągami na mecz reprezentacji Rosji we Wrocławiu. Odprawę graniczną przeprowadzało kilkudziesięciu funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Granicznej.
Głównym środkiem transportu, którym przemieszczali się kibice przez granicę polsko-ukraińską były samochody osobowe, a w dalszej kolejności autokary. Kibice byli odprawiani na zielonym pasie Euro 2012 przez polskie i ukraińskie służby graniczne w jednym miejscu, czyli zatrzymywali się do kontroli granicznej tylko jeden raz (tzw. wspólna kontrola). Służby graniczne stosowały wobec kibiców maksymalnie uproszczone procedury kontrolne. Odprawa kibiców na zielonych pasach Euro 2012 trwała od kilku do kilkunastu minut. W identyfikacji osób udających się na mecze pomogły specjalne karty „zielony pas Euro 2012”, które kibice umieszczali za szybą samochodu. Zorganizowane grupy podróżujące busami i autokarami mogły skorzystać z elektronicznej rezerwacji terminu odprawy granicznej.
Największy ruch kibiców na lubelskim odcinku granicy z Ukrainą Służba Celna zaobserwowała na przejściu w Hrebennem. W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę, tj. w dniu rozgrywanego we Lwowie meczu Niemcy – Portugalia, granicę przekroczyło ponad 1700 kibiców, głównie z Niemiec, Portugali, ale także Polski, Anglii, Francji i Holandii. Natomiast w Dorohusku, drugim najważniejszym przejściu granicznym z Ukrainą w województwie lubelskim, przeważali udający się na mecze swoich drużyn do Kijowa i Charkowa kibice ze Szwecji (ponad 1200 od początku turnieju) oraz Holandii.
Granicę przekroczyło również kilkuset podróżnych z innych krajów Europy Zachodniej: z Dani, Hiszpanii i Włoch. Najwięcej Rosjan przekroczyło granicę w Terespolu w dzień 11 czerwca i w nocy z 11/12 czerwca. Funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej odprawili wówczas 900 rosyjskich kibiców wybierających się na mecz, w którym zmierzą się reprezentacje Polski i Rosji, rozgrywany 12 czerwca w Warszawie. Przez pozostałe przejścia graniczne przejeżdżały już tylko nieliczne osoby wybierające się na mecze rozgrywane w Polsce i na Ukrainie. W sumie od piątku 8 czerwca polską granicę wschodnią w województwie lubelskim przekroczyło ponad 5,5 tys. osób udających się na mecze.