Latarnik Polski Cyfrowej nie pracuje nad morzem, ale jest wolontariuszem i jednocześnie animatorem działań na rzecz wsparcia cyfrowej edukacji Polaków 50+ w ramach programu Polski Cyfrowej Równych Szans. Podejmowane działania na terenie Zamościa mają różne formy, są to warsztaty komputerowe, wizyty studyjne, warsztaty foto, konferencje.
Od 18 do 24 marca trwa Tydzień z Internetem. W ramach jego obchodów Latarniczka Polski Cyfrowej działająca w Zamościu (Barbara Kolbus) wraz z Młodzieżowym Domem Kultury im. K. Makuszyńskiego oraz Stowarzyszeniem “Projekt-Europa” zorganizowała wydarzenie, w ramach którego osoby w wieku 50+ będą mogły wykonać swój pierwszy krok w Internecie. W programie prócz części oficjalnej – wystąpienia Wiceprezydenta Miasta Zamość Tomasza Kossowskiego, dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury, jak i wystąpienia Latarnika dotyczącego postępu cyfryzacji naszego kraju – odbyły się również warsztaty komputerowe.
Podczas spotkania Wiceprezydent miasta – Tomasz Kossowski opowiedział zebranym o stanie obecnym cyfryzacji naszego miasta oraz o ambitnych planach rozwoju sieci na przyszłość. Podał również wiele ciekawych przykładów z życia codziennego co do możliwości zastosowania Internetu.
– W ramach mojej “opowieści” o Internecie wspólnie obejrzeliśmy film Tomasza Bagińskiego „Animowana historia Polski”. „Odwiedziliśmy” światowe galerie i muzea dzięki Google Art Project, podziwialiśmy niebo w Google Sky oraz zwiedzaliśmy Białystok za pomocą ministerialnego serwisu kula.gov.pl. – mówi Barbara Kolbus – Odwiedziliśmy również lokalne strony internetowe, w tym stronę miasta: zamosc.pl. Byliśmy też oczywiście w serwisie naprawmyto.pl, który administrowany jest przez Stowarzyszenie „Projekt-Europa”.
Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury – Andrzej Szumowski wspólnie z Latarniczką zaprezentował seniorom również w jaki sposób można „zczytać” QRkod (jak i opowiedział czym on w ogóle jest) za pomocą iPhone oraz w jaki sposób w takim właśnie urządzeniu mobilnym można przeglądać strony www.
Na koniec spotkania jego uczestnicy połączyli się za pomocą Skype z Moniką Boruch ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, które jest koordynatorem programu Polska Cyfrowa Równych Szans.
Fotogaleria{vsig}2013/3/latarnik{/vsig}
Tego dnia wolontariuszami byli Agata Piłat ze Stowarzyszenia „Projekt-Europa” oraz Michał Oleszko z Rowerowego Zamościa.
Osoby zainteresowane udziałem w kolejnych organizowanych spotkaniach mogą się na nie zapisywać pod numerem telefonu +48 698 065 342 lub mailowo: latarnikwzamosciu@op.pl, wystarczy podać imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy.