Politechnika Lubelska zajmuje 3. miejsce w rankingu podmiotów, które dokonały największej liczby zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych w 2011 r. Tak wynika z „Raportu rocznego” przygotowywanego przez Urząd Patentowy RP.
Wśród ponad 4.800 podmiotów zgłaszających znalazły się szkoły wyższe i inne placówki naukowe, podmioty gospodarcze oraz osoby fizyczne. Najwięcej zgłoszeń mają uczelnie.
Politechnika zgłosiła w ubiegłym roku 98 wynalazków i wzorów użytkowych. Dla porównania w roku 2010 takich zgłoszeń było 33.
Liderami, jeżeli chodzi o liczbę zgłoszeń na uczelni są zespoły kierowane przez: prof. Zbigniewa Patera, prof. Lucjana Pawłowskiego, prof. Janusza Sikorę i prof. Stanisława Płaskę.
Wśród opatentowanych przez uczelnię wynalazków znajdują się mn.in. takie, które dotyczą: sposobów i urządzeń do produkcji asfaltu, zagadnień związanych ze sterowaniem śmigłowca, wytłaczarki do tworzyw polimerowych.
Wg Alicji Adamczak, prezes Urzędu Patentowego w 2011 r. odnotowano 21,1% wzrost liczby zgłoszeń niż rok wcześniej. Wynik ten potwierdza – zdaniem Pani Prezes – znacznie bardziej dynamiczną tendencję wskazującą na rozwój w naszym społeczeństwie świadomości w zakresie znaczenia ochrony praw wyłącznych w skali makro i mikro ekonomicznej. Podobnego zdania jest Pan Tomasz Milczek, rzecznik patentowy Politechniki Lubelskiej – pracownicy uczelni coraz częściej dostrzegają korzyści jakie niesie ochrona patentowa i mobilizują studentów do ochrony wyników ich prac dyplomowych. Uzyskanie patentu jest ważnym krokiem do udanej komercjalizacji wynalazku na rynku nie tylko krajowym.
Warte podkreślenia jest również to, iż wśród zgłaszających wynalazki do opatentowania są doktoranci i studenci.
I miejsce w rankingu przypadło Politechnice Wrocławskiej (159), a II – Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (111).