W trzech miejscach Lubelszczyzny i jednym na Podkarpaciu zaplanowano tegoroczne Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2011. Jak podkreśla inicjator imprezy, szef Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza ksiądz Stefan Batruch, jest to największe wydarzenie w Polsce nastawione na rozwijanie relacji mieszkańców terenów przygranicznych, sąsiadujących ze sobą przy wschodniej granicy UE.
Strefa Schengen i oznaczenia słupów granicznego kordonu widoczne są już w nazwach poszczególnych etapów Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. I część wydarzenia – Granica 1055 – rozpoczęła się 4 sierpnia we wsi Zbereże, w gminie Wola Uhruska oraz w ukraińskich Adamczukach. W programie czterodniowej imprezy, która potrwa do 7 sierpnia, znalazły się m.in.: spływ kajakowy, rajd rowerowy, bieg terenowy, zawody wędkarskie, jarmark nadbużański, modlitwa ekumeniczna i piłkarski turniej służb mundurowych. Co warte podkreślenia, większość z tych wydarzeń odbywa się po obu stronach Bugu, dzięki tymczasowemu mostowi pontonowemu, zbudowanemu przez wojsko pomiędzy Zbereżem a Adamczukami, w miejscu planowanej od dawna stałej przeprawy, otwierającej najkrótszą drogę na ukraińskie Pojezierze Szackie.
Granica 835 – to kolejny nadbużański etap Europejskich Dni Dąbrosąsiedztwa, zaplanowany w dniach od 13 do 15 sierpnia w Kryłowie (gm. Mircze) i ukraińskim Kreczowie. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie koncert Granica – 835 z udziałem wielu zespołów i tysięcy fanów z Polski i Ukrainy. Gwiazdą koncertu będzie zespół Lady Pank. W programie trzydniowego spotkania przewidziano też m.in.: transgraniczny jarmark twórczości ludowej, festiwal smaków, turnieje rycerskie, pokazy kuglarzy, zabawy dla dzieci, loty balonowe nad granicą, modlitwę ekumeniczną oraz zawody sportowe o Puchar Dobrosąsiedztwa.
Trzecia część Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa „Granica – 702″ odbędzie się 28 sierpnia w Korczminie i ukraińskiej Stajiwce. Miejsca te, stanowiące niegdyś jedno greckokatolickie sanktuarium, są pierwszymi, w których kilka lat temu ksiądz Batruch zaczął organizować polsko-ukraińskie spotkania. Korczmin znany jest z najstarszej na Lubelszczyźnie drewnianej cerkwi z II poł. XVI w., a we wsi Stajiwka znajduje się cudowne źródło. Corocznie, podczas Dni Dobrosąsiedztwa, wyrusza tam procesja, przechodząc pod tymczasowo podniesionymi granicznymi zasiekami. Po powrocie do Korczmina, wierni i turyści z Polski i Ukrainy uczestniczą w wielogodzinnym festynie – z kiermaszem rękodzieła i tradycyjnych produktów kulinarnych oraz koncertami zespołów folklorystycznych i folkowych.
Nowością w kalendarzu tegorocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa jest organizacja dodatkowego wydarzenia poza granicami województwa lubelskiego – w podkarpackiej wsi Malhowice (Gm. Przemyśl) i ukraińskich Niżankowicach. Ta część, nazwana Granica – 480, zaplanowana jest w terminie 3-4 września.
Dniom Dobrosąsiedztwa towarzyszy również co roku wydarzenie artystyczne – specjalny transgraniczny land art wykonywany przez lubelskiego artystę Jarosława Koziarę. W ubiegłym roku dwie gigantyczne ryby powstały na nadbużańskich polach koło Kreczowa/Kryłowa, a w tym roku Koziara wykona podobny land art. przy znaku granicznym 773 Horodyszcze/Waręż.
Szczegółowy program wydarzenia → www.kordony.net/pl
Partnerem Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa 2011 jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.