Szpital w Biłgoraju ma problemy, jak setki podobnych szpitali w Polsce. Podstawowym problemem jest zadłużenie i ciągły brak pieniędzy na jego działalność. – Kłopoty finansowe nie zwalniają szpitala od misji, jaką ma pełnić – mówi dyrektor SPZOZ w Biłgoraju, Andrzej Jarzębowski. W nowoczesnym budynku w 2006 roku powstały pracownie tomografii komputerowej i ultrasonografii, znacznie rozszerzając zakres usług świadczonych przez szpital w Biłgoraju w zakresie diagnostyki urazowej.
Wcześniej pacjenci dowożeni byli na badania do szpitali w Zamościu i Lublinie. Zakup nowej generacji aparatu CT (tomografia komputerowa) umożliwił wczesne diagnozowanie pacjentów szpitala w Biłgoraju, zwłaszcza pacjentów z wypadków komunikacyjnych, przypadków neurologicznych, onkologicznych, pulmonologicznych i chirurgiczno-ortopedycznych. – Od początku uruchomienia pracowni ściśle współpracujemy z jedynym ośrodkiem referencyjnym na Lubelszczyźnie, tj. Zakładem Radiologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie SPSK 4 oraz z prof. Andrzejem Dropem, prorektorem Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi dyrektor szpitala.
Poza wczesnym diagnozowaniem chorób naczyniowych i nowotworowych, pracownia w tym roku zaczęła wykonywać biopsje transtorakalne (przez ścianę klatki piersiowej), co umożliwiło ocenę histopatologiczną zmian nowotworowych z planowaniem dalszego leczenia zabiegowego w Klinice Torakochirurgii SPSK 4 w Lublinie. Metoda ta jest mało inwazyjna – pacjent nie musi być więc diagnozowany operacyjnie. Dzięki nowemu aparatowi USG wyposażonemu w głowice i oprogramowanie Doppler wykonywane są badania naczyniowe, oceniające stopień zwężenia naczyń tętniczych i wydolności naczyń żylnych – celem kwalifikacji do leczenia operacyjnego, stentowania lub obliteracji naczyń patologicznych. Kierownikiem zakładu diagnostyki obrazowej SPZOZ w Biłgoraju jest lek. med. Krzysztof Wojciechowski.
2 grudnia br. otworzono w nowym budynku szpitala w Biłgoraju, w sąsiedztwie głównej Izby Przyjęć, pracownię RTG. – Otwarcie pracowni RTG i zmiana struktury organizacyjnej jest pierwszym etapem przejścia z poziomu radiografii konwencyjnej w kierunku cyfrografii pośredniej wraz z modernizacją bazy konwencjonalnej aparatów RTG – mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej SPZOZ w Biłgoraju, lek. med. Krzysztof Wojnarowski. W związku z projektem RPO SPZOZ w Biłgoraju planuje zakup nowego aparatu RTG oraz ucyfrowienie pracowni pośredniej, z połączeniem jej siecią informatyczną z ośrodkiem zamiejscowym w Tarnogrodzie. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów, poprawienie jakości badań obrazowych i będzie miało korzystny wpływ na środowisko. Ponadto możliwe będą konsultacje teleradiologiczne z ośrodkami klinicznymi i referencyjnymi.