Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które oprócz pracy w Polsce pracowały za granicą w państwach członkowskich Unii Europejskiej (dotyczy też Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii) bądź w państwach z którymi Polskę łączy umowa o zabezpieczeniu społecznym (np. USA, Kanada, Australia), mogą ubiegać się o emeryturę lub rentę z tego tytułu.
Po spełnieniu wymaganych warunków, dotyczących w szczególności wieku emerytalnego oraz stażu, można otrzymywać oprócz polskiej emerytury lub renty z ZUS, także odpowiednie zagraniczne świadczenie emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucję zagraniczną.
Przepisy unijne oraz postanowienia umów międzynarodowych ułatwiają spełnienie warunków wymaganych do uzyskania emerytury lub renty w Polsce oraz za granicą, przede wszystkim warunków stażowych.
W serwisie informacyjnym ZUS dostępne są informacje dotyczące zasad ubiegania się o świadczenia:
- z tytułu pracy w Unii Europejskiej
- z tytułu ubezpieczenia w Polsce i USA
- z tytułu ubezpieczenia w Polsce i Kanadzie (dotyczy także zamieszkiwania w Kanadzie)
- z tytułu ubezpieczenia w Polsce i Australii
- z tytułu ubezpieczenia w Polsce i Macedonii
- z tytułu ubezpieczenia w Polsce i Korei Płd.
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących zasad ubiegania się o świadczenia emerytalno-rentowe na podstawie przepisów prawnych Unii Europejskiej oraz na podstawie umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym można skontaktować się z poniższymi wyspecjalizowanymi jednostkami ZUS:
Umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym
Jednostki ZUS realizujące umowy międzynarodowe współpracujące z właściwymi instytucjami innych państw przy rozpatrywaniu wniosków emerytalno-rentowych na podstawie umów bilateralnych o zabezpieczeniu społecznym.