W niedzielę 12 kwietnia 2015 r. w Zamościu odbyły się obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Na zamojskim rynku zgromadzili się uczniowie zamojskich szkół, członkowie Stowarzyszenia Zamojskiej Rodziny Katyńskiej i przedstawiciele władz miasta. O godzinie 10.00 rozpoczął się happening. Uczniowie Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu wnieśli transparent z napisem “Katyń Pro-Memoria” , a w wydzielonym miejscu na Rynku Wielkim ponad 500 uczniów z dziesięciu zamojskich szkół rozłożyło 30 tysięcy kart z nazwami miejsc mordu upamiętniających zamordowanych przez NKWD w 1940 roku Oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusy Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, Urzędników Państwa Polskiego oraz Polskich Patriotów.
Na rynku młodzież rozłożyła tyle kart ilu polaków zostało zamordowanych przez NKWD. Rozłożono także transparenty z nazwami miejscowości w których zakopano pomordowanych: Katyń, Miednoje, Charków, Bykownia i Kuropaty. Podczas happeningu Sekretarz Zamojskiej Rodziny Katyńskiej Jerzy Słupecki powiedział między innymi – Przez 50 lat komunizmu nie wolno było mówić o Katyniu. Nie mówili o tym także alianci powiązani sojuszami z ZSRR. Dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego Rosja przyznała się do tej zbrodni. Dziś cały świat zna prawdę o zbrodni Rosjan. Rozłożenie 30 tyś kart z nazwami miejsc zbrodni proporcjonalnie do ilości zamordowanych symbolizował ogrom strat jakie poniosła Polska.
Uroczystość na Rynku Wielkim zakończył Tadeusz Tokarz z zamojskiej Szkoły Muzycznej grając na trąbce utwór “Śpij kolego w ciemnym grobie”.
Dalsza część zamojskich uroczystości przeniosła się do kościoła pw. Św. Katarzyny. Mszę świętą poprzedziło wykonanie montażu słowno-muzycznego w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Pawła II w Zamościu i występu Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu. Podczas uroczystości w kościele z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii Honorowej Wojska Polskiego Prezes Zamojskiej Rodziny Katyńskiej Marek Splewiński wygłosił okolicznościowe przemówienie. Po zakończeniu uroczystej mszy świętej przed Pomnikiem Krzyżem Katyńskim rozpoczęły się uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
W Hotelu “Artis” odbyła się sesja naukowa, podczas której o 75 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej mówili: Marek Splewiński z Zamojskiej Rodziny Katyńskiej, Jacek Welter – dyr. Oddziału IPN w Lublinie, ks. prof. Tadeusz Guz z lubelskiego KUL i Sławomir Frątczak dyr. Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
– O takiej eksterminacji i ludobójstwie nie wolno zapominać – powiedziała pani Grażyna z Wrocławia. Jestem zaskoczona ,że w Zamościu udało się organizatorom przygotować tak wspaniałą uroczystość. To jest prawdziwa lekcja historii.
{jathumbnail off}
{gallery}stories/2015/04/katyn{/gallery}
Fot. Marian Derkacz