Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez radia tranzystorowego. Pierwsze w 1954 roku wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych. Był to odbiornik na fale średnie Regency TR-1, rok później podobne radio skonstruowali Japończycy. W 1955 r. firma Sony sprzedawała odbiornik pod nazwą TR-55.
W Polsce jeszcze przed tranzystorową Eltrą i Kolibrem miniaturowe radioodbiorniki zaczęto budować w … Biłgoraju. W ówczesnym Powiatowym Domu Kultury, którym kierował Edmunt Szubiak, działał radioklub. Szefował mu Jerzy Sekuła, znany w regionie radioamator i krótkofalowiec. Lata 60. to lata „kołchoźników”, o tranzystorowych radiach można było tylko pomarzyć. Członkowie biłgorajskiego radioklubu postanowili to zmienić. Projekt pierwszego radia tranzystorowego „dla wsi” wykonał uczeń biłgorajskiej szkoły Bogusław Paśniewski. Był to miniaturowy odbiornik radiowy na 1 tranzystorze, umieszczony w pudełku od mydła, doskonale odbierający I Warszawę. Radioklub po wielu staraniach uzyskał patent na masową produkcję odbiornika – …i na tym się skończyło.
Wszystko wskazuje na to, że ówczesne władze zorientowały się, że młodzi radioamatorzy z Biłgoraja są w stanie skonstruować miniaturowe – jak na ówczesne czasy – odbiorniki radiowe z zakresem fal krótkich. Było to dla władzy ludowej niebezpieczne, bo na falach krótkich nadawało m.in. Radio Wolna Europa. Radioklub nie otrzymał zamówionych części do produkcji pierwszego „biłgorajskiego tranzystora” i mieszkańcom wsi nadal grały „kołchoźniki”.
Radioamatorzy z Biłgoraja byli jednak uparci i powołali tzw. sekcję warsztatową. Członkowie sekcji reperowali radioodbiorniki i nieliczne jeszcze w Biłgoraju telewizory. Nie było wtedy jeszcze w Biłgoraju ZURiT-u i radioamatorzy byli jedynymi fachowcami, którzy się na naprawach znali. Osobną sekcją była sekcja „antenowa”. Zadaniem jej członków było konstruowanie i zakładanie anten telewizyjnych. W latach 60. w Biłgoraju było można odbierać audycje telewizyjne ze Lwowa, Mediolanu, a także stacje niemieckie i angielskie. Przez wiele lat z Biłgoraja nadawała krótkofalowa stacja nadawcza SP 8 KDF.
Niestety, dziś radioklubu w Biłgoraju już nie ma, a szkoda, bo była to znakomita promocja miasta nad Ładą. I niestety nie możemy też odnaleźć zdjęcia pierwszego „biłgorajskiego odbiornika tranzystorowego”. Może ktoś ma zdjęcia z radioklubu? Czekamy także na Państwa wspomnienia. Najciekawsze opublikujemy.