Jak co roku, 30 kwietnia jest dla każdego podatnika ostatecznym dniem rozliczenia się z podatku dochodowego za rok ubiegły. Data ta obowiązuje od 1992 roku, jednak nawet po 17 latach wciąż jest wiele osób, które spóźniają się z rozliczeniem.
W ostatnią sobotę kwietnia (25 kwietnia br.) w urzędach skarbowych w całym kraju odbędą się coroczne „Dni Otwarte”. Jest to cykliczna akcja organizowana pod patronatem Ministerstwa Finansów. W ramach tego projektu, będzie można uzyskać informacje na tematy z zakresu: podatków majątkowych i opłat, podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność gospodarczą. Tego dnia można będzie również pobrać druki zeznań i złożyć wypełnione zeznanie podatkowe. Urzędy skarbowe czynne w sobotę mają ułatwić podatnikom rozliczenie się z podatku, warto więc skorzystać z tej możliwości.
Pamiętajmy, że rozliczając się, możemy wesprzeć dowolną organizację pożytku publicznego. Wystarczy wpisać w zeznaniu numer KRS i dokładną nazwę stowarzyszenia, które chcemy wesprzeć, a urząd skarbowy wpłaci w naszym imieniu określoną kwotę (1 % z naszego podatku). W tym roku możemy również skorzystać z wprowadzonej w zeszłym roku ulgi na dzieci.
Nowością jest możliwość złożenia zeznania przez Internet, bez użycia tzw. podpisu kwalifikowanego (płatnego). Osoby chcące rozliczyć się w taki sposób muszą pobrać specjalną aplikację e-PIT 37 przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Ta forma rozliczania zabezpieczona jest specjalnym bezpłatnym podpisem elektronicznym, charakteryzującym się takimi cechami podatnika jak: dane osobowe, data urodzenia, PESEL, NIP oraz kwota przychodu z rocznego zeznania podatkowego za 2007 rok. Wszelkie informacje o możliwości rozliczenia się drogą elektroniczną dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów www.e-deklaracje.gov.pl
Najczęstsze błędy w zeznaniach podatkowych to głównie błędy formalne, np. brak podpisu, błędy rachunkowe, nieprzestrzeganie limitów odliczeń, czy też nieaktualny adres podatnika. Błędy w zeznaniu można wykazać w terminie do 5 lat od złożenia deklaracji. Osoby, które skorzystają w tym roku z możliwości elektronicznego rozliczenia się, muszą jednak pamiętać, że korektę należy składać wyłącznie w formie papierowej.
Zamość
Urząd Skarbowy w Zamościu
ul. Kilińskiego 82
22-400 Zamość
Biłgoraj
Urząd Skarbowy w Biłgoraju
ul. Tadeusza Kościuszki 78
23-400 Biłgoraj
Krasnystaw
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie
ul. Rzeczna 5
22-300 Krasnystaw
Tomaszów Lubelski
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim
ul. Rolnicza 17
22-600 Tomaszów Lubelski
Hrubieszów
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie
ul. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK 11
22-500 Hrubieszów