Składanie rocznych deklaracji PIT nie jest z pewnością ulubionym zajęciem Polaków. Wiele osób odkłada ten obowiązek na ostatnią chwilę, są też tacy podatnicy, którzy będą wypełniali zeznanie po raz pierwszy. Warto przypomnieć sobie, jakie możliwości złożenia rozliczenia PIT daje nam ustawodawca oraz co grozi za zrobienie tego po terminie.
Jak można składać PIT?
Najprościej jest zrobić to przez Internet. Wystarczy pobrać program lub wypełnić PIT online (można to zrobić na stronie urzadskarbowy24.pl/pit/). System poprowadzi nas przez cały proces wypełniania zeznania, automatycznie obliczając należną kwotę podatku i wskazując nam ewentualne błędy. Po zakończeniu pracy, możemy od razu złożyć zeznanie drogą elektroniczną lub wydrukować formularz i wysłać go pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie.
Wysyłanie pocztą wypełnionego formularza jest również bardzo popularne wśród podatników, ale należy pamiętać, iż ta forma dostarczenia PIT jest możliwa wyłącznie z krajowych placówek publicznego operatora pocztowego. Jeżeli na przykład wysyłamy zeznanie Pocztą Polską, należy zrobić to za pomocą listu poleconego, ponieważ mamy wtedy dowód na to, że PIT faktycznie został wysłany. W przypadku tego typu wysyłki, decyduje data stempla pocztowego, więc wysłanie listu w ostatni dzień przed końcem terminu jest dopuszczalne.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku wysyłki kurierem – tutaj decyduje data doręczenia. Jeżeli więc zostało już niewiele czasu do końca okresu rozliczeniowego, warto zastanowić się, czy nasza przesyłka dojdzie do urzędu na czas. Lepiej wtedy skorzystać z zeznania w formie elektronicznej, wysyłki zwykłą pocztą lub tradycyjnie odstać swoje w kolejce w urzędzie skarbowym.
Osoby, które pracują na morzu (marynarze, oficerowie), składają PIT bezpośrednio u kapitana swojej jednostki. Podatnicy zatrzymani lub odbywający karę pozbawienia wolności, mają obowiązek złożenia zeznań PIT w administracji zakładu, w którym przebywają.
Do kiedy składać deklaracje PIT?
Do końca stycznia składamy PIT4R i PIT-28, natomiast do końca lutego PIT-11, PIT-11A oraz PIT-40A. Najpopularniejsze deklaracje, tj. PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39 składamy do końca kwietnia.
Jeżeli ostatni dzień okresu rozliczeniowego wypada w dniu ustawowo wolnym od pracy, mamy możliwość rozliczenia się z podatku jeszcze w następnym dniu roboczym. Dla przykładu, w 2016 roku, 30 kwietnia przypada w sobotę, więc przyjmowanie zeznań jest przedłużone do 2 maja.
Kary za spóźnienie
Za nieterminowe złożenie PIT grożą kary finansowe. Jeżeli należny podatek nie przekracza wysokości pięciu minimalnych miesięcznych pensji brutto, otrzymamy mandat do dwukrotnej wysokości takiego wynagrodzenia. Jeżeli mamy do zapłaty więcej, grozi nam grzywna, którą nakłada na nas odpowiedni sąd. W obydwu przypadkach, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, a to ile zapłacimy, zależy od kilku czynników społeczno-ekonomicznych.
Jeżeli szybko powiadomimy urząd o naszej zwłoce i wyrazimy czynny akt żalu, możemy uniknąć nałożenia na nas kary. W piśmie do fiskusa należy podać dokładną przyczynę spóźnienia w złożeniu PIT i dowód potwierdzający naszą wersję. Jeżeli do opóźnienia przyczyniły się dodatkowo osoby trzecie, musimy je również wskazać.