Województwo lubelskie to jedno z nielicznych województw, w którym występuje bardzo duża sezonowość zatrudnienia. Zjawisko to ma bardzo negatywny wpływ na powiększającą się stopę bezrobocia, wynoszącą pod koniec 2012 roku aż 13%, podczas gdy średnia z całego kraju była o pół punktu procentowego niższa. Na tę sytuacją wpływa również światowy kryzys, który dopiero teraz odczuwalny jest w naszym kraju. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że w województwie lubelskim funkcjonuje wiele firm o zasięgu międzynarodowym, a światowy kryzys przyczynił się do zmniejszenia zamówień, a więc wiele przedsiębiorstw ograniczyło produkcję. Wielu przedsiębiorców szuka oszczędności ograniczając tym samym zatrudnienie ze względu na wysoki koszt utrzymania pracownika.
Dwa duże miasta – Lublin
W lubelskim znajdują się dwa duże miasta, które wyraźnie dominują na całym obszarze województwa, a jest to oczywiście Lublin oraz Zamość. Lublin to miasto, w którym znajduje się bardzo wiele znanych w Polsce producentów z branży spożywczej oraz chemicznej. Niestety pomimo tak dużej ilości zakładów produkcyjnych, miejsc pracy wciąż brakuje, a to ze względu na brak nowych stanowisk pracy w prosperujących zakładach. Ponieważ o zatrudnienie jest trudno, pracownicy kurczowo trzymają się swojego stanowiska pracy i niechętnie rozstają się ze swoim pracodawcą, chociaż w wielu wypadkach pracują poniżej swoich umiejętności i oczekiwań finansowych. Lublin jest także dużym ośrodkiem naukowym, gdyż na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej oraz Uniwersytecie Medycznym pracuje łącznie, kilka tysięcy osób, jako wykładowcy oraz pracownicy biurowi i administracyjni.
Zamość
Z kolei Zamość to miasto, w którym dominują małe i średnie firmy prowadzone przez tutejszych przedsiębiorców. Na terenie miasta działa także kilka większych zakładów produkcyjnych, wśród których znakomita większość to przedsiębiorstwa i zakłady przemysłu spożywczego, co jest związane z rozwiniętą strukturą rolnictwa w tym regionie. Do najbardziej rozpoznawalnych należy zakład Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Krasnystaw, której produkty można zakupić niemal w całej Polsce. Mało, kto wie, że Zamość jest także miejscem skupu różnych produktów rolnych, gdyż stanowi strategiczne miejsce dla obsługi rolnictwa w tej części Polski. Oprócz tego w Zamościu działają zakłady przemysłu metalowo-drzewnego, wśród których największy i najbardziej rozpoznawalny, to fabryka mebli Black Red White. Sprawdź aktualne oferty pracy w Zamościu.
Obecnie przemysł metalowy obejmuje mniejsze firmy prowadzące działalność produkcyjną, jednak podobnie jak w przemyśle drzewnym, przemysł metalowy również ma swojego rozpoznawalnego w kraju przedstawiciela, a mianowicie firmę Stalprodukt. Dla niewtajemniczonych jest to dawna firma Metalplast. W gospodarce Zamościa duże znaczenie odgrywa również branża turystyczna. Turystyka prawdziwy rozkwit przeżyła, kiedy to zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz oczywiste położenie blisko wschodniej granicy Unii Europejskiej. Dzięki temu odżyły biura podróży i turystyczne, obiekty noclegowe i gastronomiczne. Pomimo ciekawej gospodarki produkcyjnej i obecności dużych firm oraz rozwiniętej gałęzi turystycznej, stopa bezrobocia w Zamościu wyniosła w 2012 roku aż 14,3%, co jest wartością wyższą niż średnia stopa bezrobocia w całym województwie oraz kraju.
Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl