W 2011 roku Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Krok za Krokiem ” w Zamościu rozpoczęło realizację kampanii pn.: “Solidarni i Odpowiedzialni Społecznie”, której celem jest zaktywizowanie społeczności Zamościa i okolic do szerszych działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Od tamtego czasu potroiła się liczba zgłaszanych kandydatur w kampanii, a nagroda z charakteru lokalnego zaczęła stawać się nagrodą wojewódzką, co możliwe jest dzięki wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie – mówi dr Maria Król prezes zamojskiego stowarzyszenia “Krok za Krokiem”.
– Ludzie niepełnosprawni nie oczekują na litość i współczucie. Tym ludziom trzeba podać “wędkę a nie rybę” – dodaje. Im trzeba pomóc, bo niestety w Polsce szwankuje zdolność do działania na rzecz innych. Osoby niepełnosprawne chcą działać na rzecz dobra wspólnego, uczyć się, pracować, być aktywnym zawodowo, pokonywać trudności i odnosić sukcesy, ale bez pomocy innych. Doroczna gala jest formą promocji niepełnosprawnych ludzi aktywnych i tych którzy działania takich ludzi wspierają.
W tym roku 5 osobowa Kapituła z pośród 45 nominowanych osób i instytucji wyłoniła 12 laureatów. W podkategorii sport zwyciężyli: Edyta Zaręba ze Zwierzyńca – zdobywczyni w 2013 roku srebrnego medalu olimpijskiego w biegu maratońskim, podczas 22 Letnich Igrzysk Głuchych w Sofii oraz Krzysztof Niezgoda – uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Komarowie – Osadzie, tegoroczny zdobywca brązowego medalu w jeździe na wrotkach na dystansie 1000 m na VII Ogólnopolskim Mityngu Wrotkarskim Olimpiad Specjalnych w Białymstoku.
W podkategorii nauka, kultura i sztuka laureatami zostali: Krzysztof Rycaj – niepełnosprawny magistrant SGH i Grupa Teatralna “Perły Życia” z Kodnia – aktywnie promująca polską sztukę.
W podkategorii aktywność obywatelska zwycięzcami zostali: Jan Roman Arciszewski z Lublina (na zdjęciu) – twórca pierwszego ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych, Wiesław Ostasz – założyciel Stowarzyszenia SIRON w Biłgoraju i Michał Król z Zamościa – współinicjator powstania projektu pn.: „Zrozumieć Konwencję, czyli od idei do praktyki”.
W podkategorii zatrudnienie wyróżniono: Wojciecha Stempurskiego – nauczyciela, wychowawcę i tłumacza międzynarodowego języka migowego.
W podkategorii podmiot społecznie odpowiedzialny nominowano siedem instytucji a nagrodzono sklep KAUFLAND w Zamościu za różne formy wspierania działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
W kategorii wolontariat zwyciężyły: Maria Bubiłek wraz z grupą wolontariuszy z I L.O. im Jana Zamoyskiego w Zamościu i Magdalenę Kulińską z Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Biskiej działającą na rzecz wykluczenia społecznego niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.
W kategorii przyjazna administracja zwycięzcą został Urząd Miasta w Zamościu między innymi za uruchomienie telemostu i likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
W kategorii media nagrodę odebrała Anna Dąbrowska – dziennikarka TVP Lublin za między innymi za stworzenie programu telewizyjnego pt “Wokół ludzkich spraw”.
Zamojskiej Gali towarzyszyło seminarium pt “Trzeba rozmawiać” i podsumowanie efektów wdrażania Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce i regionie zamojskim.
Fotogaleria{vsig}2013/12/jan{/vsig}
_____________________
Jan Arczewski dyżuruje przy telefonie zaufania dla osób niepełnosprawnych w Lublinie ( jedyny taki telefon w Polsce) od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 16.00 .Telefon 81/7479821 lub: telejan@wp.pl