BWA Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie wystawy tkaniny artystycznej Swavy Launay (Francja), dnia 2 marca o godz.17.00., z udziałem artystki. Wystawa czynna do 31 marca w godz.10.00-17.00. Swava Launay urodziła się i wychowała w Klątwach koło Tyszowiec na Zamojszczyźnie, jako Stanisława Bartosiewicz. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Tyszowcach, a następnie studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł magistra filologii romańskiej uzyskała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 r. wyjechała na stałe do Francji, do Paryża. Następnie osiadła z rodziną w małym miasteczku Mougins, w malowniczej Prowansji. Tam zaczęła interesować się sztukami plastycznymi. Początkowo było to malarstwo olejne i akwarela, a następnie tkanina artystyczna, która jest jej pasją do dziś.
Swava jest mistrzynią aplikacji. Z niezwykłą precyzją, wyczuciem kolorystyki i cech poszczególnych skrawków tkanin, łączy je w całość, zszywając i naszywając za pomocą maszyny gęstym ściegiem. Artystka wykonuje tkaniny naścienne, o różnorodnej tematyce: sceny rodzajowe, historyczne, biblijne, metafizyczne, postacie, mitologiczne, zwierzęce, kwiatowe, wspomnienia z podróży, motywy morskie, krajobrazy, widoki miast, motyw ogrodu, martwe natury. Niektóre z prac tworzą cykle.
Z pozoru proste tematy, przetworzone w tkaninę nabierają niekiedy głębszego znaczenia. Wprowadzają nas w radosny nastrój, emanujac ciepłem, ferią barw i wzorów. Nie da się przejść obok nich obojętnie.
W twórczości Swavy widać wpływy sztuki francuskiej: średniowiecza, impresjonizmu i kubizmu. W wielu tkaninach zawarta jest też symbolika i przenośnia – wynik literackiego wykształcenia artystki. Część z nich zawiera głębokie treści, przemyślenia artystki, a niektóre są swoistym pamiętnikiem artystki z odbytych po świecie podróży.
Tkaniny Swavy były i są wystawiane w wielu renomowanych galeriach świata oraz sporadycznie w Polsce. Cieszą się również zainteresowaniem prywatnych kolekcjonerów, głównie we Francji i USA.
W 2010 r., dwie tkaniny: »Trzy gracje » i « Postacie » zostały uznane za najciekawsze i najbardziej nowoczesne na III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Struktury Powiązań w Krakowie (13-30V2010).
Prezentowane na wystawie prace są znikomą częścią dorobku artystki.
Barbara Typek – historyk sztuki