Swoją przygodę z szachami Andrzej Czochra z Zamościa rozpoczął w wieku 5 lat. – Moim pierwszym nauczycielem tej fascynującej gry był mój ojciec – wspomina pan Andrzej. – Gra w szachy tak mnie zafascynowała, że będąc uczniem Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Szczebrzeszynie, postanowiłem ją kontynuować. Zawsze reprezentowałem swoje szkoły na zawodach i turniejach – opowiada szachista. O pasji pana Andrzeja do szachów świadczy także tytuł jego pracy magisterskiej, który brzmi: „Szachy w życiu człowieka na przestrzeni wieków w aspekcie kulturowym, religijnym i społecznym”.
Andrzej Czochra jest zamojskim liderem w propagowaniu tej królewskiej gry. To z jego inicjatywy powstały kluby szachowe w Szczebrzeszynie, Zamościu, Zwierzyńcu, Krasnobrodzie i Łaszczowie. Mistrz z Zamościa jest także współautorem wprowadzenia w klasach nauczania początkowego obowiązkowej gry w szachy – tak właśnie jest w zamojskim Zespole Szkół Społecznych.
W ramach programów resocjalizacji pan Andrzej prowadził zajęcia szachowe w Zakładzie Karnym w Zamościu. Systematycznie na zajęcia z mistrzem przychodzi ponad 70 osób do Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu, w którym jako nauczyciel prowadzi Klub Szachowy „CAISSA”. – Szachy to znakomity sposób na życie – twierdzi mistrz Czochra. Uczą logicznego myślenia, kształtują wyobraźnię, wyciszają emocjonalnie, uczą strategii i trafnego podejmowania decyzji, są szkołą dobrych manier. Często są także okazją do włączania młodych ludzi do akcji charytatywnych, m.in. takich jak: „Serce przy sercu” czy „Szachiści dla Afryki”.
Andrzej Czochra zorganizował kilkadziesiąt turniejów szachowych w Zamościu i na Zamojszczyźnie – to niekwestionowany lider w propagowaniu szachów na naszym terenie. Kolejną pasją pana Andrzeja jest „szachowe kolekcjonerstwo”. Szachy zbiera już od piętnastu lat. W swojej kolekcji ma 115 kompletów szachów z całego świata. Jego zdaniem – to w szachach zawarta jest kultura narodów. Kolekcjonowanie szachów to drogie hobby, ale warto. W kolekcji pana Andrzeja znalazły się szachy z wielu krajów Europy, Afryki, Azji. W zbiorach są także specjalne szachy dla dzieci i te wśród najmłodszych wzbudzają największe zainteresowanie. Zbiór tworzą szachy wykonane np. z żywicy, drzewa sandałowego, lawy wulkanicznej, kryształów, porcelany, poroży jelenia, śrub, a nawet chleba. Kolekcję uzupełniają archiwalne zdjęcia, pocztówki, „szachowa biblioteka” i szachowe monety.
Marzeniem pana Andrzeja jest zorganizowanie w Zamościu muzeum szachów. – To trudne zadanie, ale warto o takim muzeum pomyśleć – mówi pan Andrzej. Gdyby w Zamościu udało się takie muzeum zorganizować, miastu przybyłaby kolejna atrakcja turystyczna. Dziś kolekcję pana Andrzeja można oglądać jedynie w internecie (www.wkrainieszachów.pl).
Andrzej Czochra przygotowuje dla zamościan kolejną niespodziankę. Na Rynku Wielkim w Zamościu, 3 czerwca br. o godz. 12.00, podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnej grze w szachy przez jak największą liczbę osób. Mistrz Czochra jest przekonany, że rekord zostanie ustanowiony.