Obniżenie wieku szkolnego z 7 do 6 lat stało się faktem. Od 2009 roku sześciolatki mogą iść do pierwszej klasy. O tym czy pójdą zadecydują rodzice i dyrektorzy szkół. Zadecydowali – ich pociechy zostaną w przedszkolach. Jednak w 2012 roku nie będą mieli już wyboru.
Zgodnie z ustawą od 1 września 2012 roku wprowadzony został obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. Do tego czasu o wcześniejszym rozpoczęciu edukacji dziecka decydują rodzice i dyrektorzy szkół. Warunkiem przyjęcia dziecka do szkoły jest posiadanie przez szkołę odpowiednich warunków a także wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym. Jeśli dziecko nie chodziło do przedszkola, wymagana jest opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Rodzi się tysiące pytań. Czy rodzice są w stanie określić czy ich dziecko jest już na tyle samodzielne? Do tej pory o wcześniejszej edukacji dziecko decydowali specjaliści. Miejmy nadzieję, że wygórowane ambicje rodziców nie przeważą nad dobrem dziecka. Moje dziecko zawsze będzie najmądrzejsze ale czy na tyle dojrzałe, żeby mogło iść już do szkoły zdecydowanie nie. – mówi Mama 6 letniej Kasi.
W tym roku nie było dużego zainteresowania rodziców wcześniejszą edukacją. Jeżeli przychodzą do nas rodzice staramy się im wytłumaczyć, że szkoły nie są jeszcze przygotowane. Odsyłamy ich do przedszkoli. – komentuje Artur Waśko, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zamościu. Zdecydowana większość rodziców jest przeciwna nowej ustawie.
Pamiętajmy do 2012 roku mamy wybór. Nawet jeżeli samorząd przystosuje szkoły, możemy powiedzieć NIE. To nie koniec niespodzianek. Od 2010 r. pięciolatki pójdą obowiązkowo do przedszkoli. Przedstawiamy dokładny harmonogram wprowadzania nowej ustawy, udostępniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.