Nowe zajęcia plastyczne czy zgłębianie tajników pracy filmowca – to tylko niektóre formy zajęć, realizowane dzięki pomysłom pracowników Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Ponad półroczną pracę zakończono 21 lutego br. prezentacją dorobku artystycznego wychowanków.
Za główny cel projektu, realizowanego przez ponad pół roku w TOK-u, obrano sobie edukację regionalną dzieci i młodzieży, ale nie tylko. – Nasze założenie to stworzenie zajęć, które byłby inne niż dotychczas, żeby coś nowego wprowadzić do naszego środowiska, żeby przyciągnąć nowych odbiorców. Projekt nazwaliśmy Tarnogrodzkie Działania Artystyczne – wyjaśnia Renata Ćwik, dyrektor TOK.
Od 15 czerwca 2009 r. w dwóch grupach wiekowych odbywały się warsztaty plastyczne, gdzie dzieci poznawały swoje miasto, okolicę, a także wielokulturowość regionu. Zajęcia miały na celu przede wszystkim edukację, ale zabawy też nie zabrakło. – Był temat o czarodzieju, który w Tarnogrodzie narobił psot, chciał, żeby domki wyglądały bardziej kolorowo. A że nie umiał dobrze czarować, to takie różne psikusy mu wyszły. Powstały bardzo radosne obrazki z kolorowymi drzewami, domkami, fruwającymi zwierzętami – mówi z uśmiechem Urszula Alczyńska prowadząca zajęcia plastyczne. Owoce pracy wykonane w rozmaitych technikach, począwszy od figurek z masy solnej, przez sgraffito, pastele, kolaż, po malarstwo na szkle, zostały oficjalnie wystawione 21 lutego br.
„Tarnogród. Tradycja i Nowoczesność.” – to z kolei efekt zajęć filmowych. Pięciominutowy obraz, traktujący m.in. o historii, kulturze, a także przemyśle regionu zrealizowany został przez młodzież, która dzięki Wojciechowi Stasiewiczowi, pracownikowi TOK-u od podstaw poznawała techniki produkcji filmowej i montażu. W ramach programu odbywały się także zajęcia taneczne oraz nauka gry na instrumentach.
Tarnogrodzkie Działania Artystyczne to nie tylko wzbogacenie stałych form pracy w ośrodku kultury. Latem zorganizowano plenerowe projekcje filmowe, które zawsze gromadziły liczną rzeszę mieszkańców miasta. Projekt został sfinansowany ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.