Celem konkursu było stworzenie możliwości dzieciom i młodzieży w aktywnyi interesujący sposób spędzać wolny czas oraz podniesienie aktywności mieszkańców. W konkursie udział wzięły 23 świetlice z terenu gminy Hrubieszów. Kryteria konkursu obejmowały ocenę działań podejmowanych przez środowiska wiejskie na rzecz dzieci i młodzieży swoich miejscowości. Na ocenę działań złożyły się:
– Zagospodarowanie, estetyka, wygląd placu wokół świetlicy,
– Pomysłowość i estetyka wykonania dekoracji świetlicy,
– Zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych w pracę na rzecz świetlicy,
– Rodzaje prowadzonych zajęć: plastyczne, muzyczne, teatralne, literackie, z profilaktyki alkoholowej, ekologiczne, sportowe, informatyczne, z członkiniami KGW, przekazywanie zwyczajów i obrzędów,
– Współpraca z instytucjami i organizacjami,
– Uczestnictwo w konkursach organizowanych przez GOK, gminę i inne,
– Ilość złożonych projektów na świetlicę,
– Liczba i jakość zorganizowanych imprez,
– Aktywność pisania artykułów do Samorządowej Gazety „Jedność Hrubieszowska” i innych,
– Realizacja profilaktyki Zachowaj Trzeźwy Umysł,
– Organizacja wypoczynku dla dzieci,
– Dokumentowanie swoich działań,
– Prowadzenie strony www.
– Inna działalność.
Komisja konkursowa w skład której weszli radni z Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Spraw Społecznych Rady Gminy Hrubieszów i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wołajowicach po obejrzeniu wszystkich zgłoszonych do konkursu świetlic, ich kronik, dokumentacji prowadzonych działań oraz przeprowadzeniu rozmów z pracownikami świetlicowymi, sołtysami i przewodniczącymi Kół Gospodyń Wiejskich dokonała oceny i postanowiła przyznać: I nagrodę świetlicy w Moroczynie, II nagrodę świetlicy w Mienianach, zaś III nagrodę otrzymała świetlica w Teptiukowie.
Wyróżnienia otrzymały świetlice w: Brodzicy, Jankach, Metelinie, Stefankowicach, Wolicy.
Świetlice w: Czerniczynie, Czumowie, Husynnem, Koble, Kosmowie, Kozodawach, Kułakowicach Trzecich, Moniatyczach, Obrowcu, Stefankowicach-Kolonii, Szpikołosach, Ślipczu, Świerszczowie, Ubrodowicach nagrodzono za udział w konkursie.
Świetlica w Masłomęczu ze względu na jej działalność skupiającą się wokół archeologii
i odkrytej osady gockiej została oceniona poza konkursem i wyróżniona przez Wójt Gminy
i Przewodnicząc Rady Gminy Hrubieszów.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hrubieszowie oraz Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy Hrubieszów.
Wręczenia nagród i wyróżnień dokonano podczas uroczystego podsumowania konkursu, które odbyło się 27 listopada 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach. Na uroczystość przybyli: przewodniczący Rady Gminy Hrubieszów Janusz Jędrzejewski wraz z radnymi, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Zając, członek Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego Danuta Kozłowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. W. Zina w Hrubieszowie Bogumiła Dragan-Szkodzińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Andrzej Bogatko, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Hrubieszowski Zdzisław Kosakowski, przedstawiciele Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie, przewodnicząca Gminnej Rady KGW w Hrubieszowie Irena Czerwińska.
Podsumowując konkurs głos zabrała Irena Czerwińska mówiąc o wsparciu świetlic, o tym jak ważny jest pracownik świetlicowy, o jego predyspozycjach, możliwościach i zaangażowaniu. Głos zabrała również Bogumiła Draga-Szkodzińska mówiąc o zasobach i bogactwie społeczności gminy Hrubieszów i ich wykorzystaniu. A na scenie prezentowały się dzieci z zespołu „Jagódki” ze świetlicy w Moroczynie w dwóch układach tanecznych, w przedstawieniu „Pluszowy Miś” zaprezentowały się dzieci ze świetlicy w Mienianach. Uroczystość zakończył występ kapeli „Kapeluśki” z Metelina pod kierownictwem instruktora GOK Wołajowice Mirosława Żyły.
Wójt gminy Hrubieszów Jan Mołodecki i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wołajowicach Danuta Kloc – gospodarze uroczystości – składają serdeczne podziękowania mieszkańcom gminy za zaangażowanie w działalność na rzecz swojego środowiska lokalnego.
Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hrubieszowie.