Po Szczebrzeszynie, Biłgoraju i Józefowie, Tyszowce będą czwartym etapem podróży wolontariuszy z różnych krajów świata, uczestniczących w tegorocznym festiwalu „Śladami Singera”. Postać noblisty Isaaca Bashevisa Singera i bohaterów jego opowiadań młodzież przybliża mieszkańcom miejscowości rozsławionych przez noblistę poprzez m.in.: warsztaty teatralne, plastyczne, fotograficzne, filmowe i muzyczne, a także czerpiące z tradycji, kultury i historii danego miasteczka, warsztaty pisania w jidisz, pokazy cyrkowe, gry miejskie i widowiska plenerowe.
Do Tyszowiec wolontariusze z Anglii, Francji, Irlandii, Izraela, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy przyjadą w czwartek 19 lipca. Kolejną część nietypowej podróży, pozwalającej lepiej poznać twórczość pisarza i wrócić do klimatów sprzed lat, rozpocznie o 15.30 przemarsz korowodu wokół tyszowieckiego skwerku. Potem w Zespole szkół nr 5 odbędzie się „Sztafeta Pamięci”, czyli wywiady z mieszkańcami o historii miasta, a następnie uczestnicy festiwalu przeniosą się do Samorządowego Centrum Kultury, gdzie obejrzą spektakl zatytułowany „Krótki piątek” w wykonaniu teatru z Ukrainy oraz premierowy pokaz filmu „Tu szewce byli”, połączone ze spotkaniem z autorami, czyli uczniami ZS 5. Pierwszy dzień zakończy wspólne ognisko i widowisko plenerowe, przygotowane przez zespół obrzędowy z Koła Gospodyń Wiejskich w Mikulinie.
Drugi dzień festiwalu to przede wszystkim warsztaty języka jidysz, pieśni chasydzkich, a także zajęcia plastyczne, muzyczne i cyrkowe, które od 10.00 do 18.00 będą się odbywać na skwerku, w zespole szkół, centrum kultury i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Wieczorem z udziałem przedstawicieli władz miasta odbędzie się wspólne czytanie opowiadania „Ostatni demon”, pokaz akrobatyki na linie, żonglerki i sztuczek kuglarskich oraz koncerty zespołu folkowego z Tyszowiec i zespołu klezmerskiego „Mashke” z Francji. Na 21.00 zaplanowano happening pod hasłem „Ulica Singera”, którą uczestnicy imprezy przejdą do Starego Młyna, gdzie odbędzie się nocny spektakl teatru ognia w wykonaniu grupy „In Nomine”. Podczas imprezy młodzież z ZS 5 będzie rozdawać jednodniówkę, wydaną z okazji festiwalu.
Po Tyszowcach podobne wydarzenia, których głównym organizatorem jest Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, odbędą się jeszcze w 21 lipca w Bychawie i 24 w Lublinie.