W czerwcu 1944 roku hitlerowcy przeprowadzili dwie wielkie akcje militarne w celu likwidacji oddziałów partyzanckich działających w lasach janowskich “Sturmwind I” i w Puszczy Solskiej “Sturmwind II”. Priorytetem było oczyszczenie przez hitlerowców z oddziałów partyzanckich zaplecza do dalszej eskalacji i eksterminacji ludności na Zamojszczyźnie .W bitwie pod Osuchami w dniach 24-25.VI.1944 brało udział ponad 30 tysięcy żołnierzy z doborowych jednostek niemieckich i nieco ponad 3 tysiące partyzantów z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskichy – powiedział podczas uroczystości w 70 -tą rocznicę tamtych wydarzeń wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra.
Uroczystości rocznicowe odbyły się 29 czerwca br. na największym w Polsce cmentarzu partyzanckim pod Osuchami w pow. biłgorajskim, gdzie spoczywa 253 partyzantów z AK i BCh poległych w nierównej, leśnej walce. Bitwa partyzancka w Puszczy Solskiej oceniana jest przez historyków jako największa podczas II wojny światowej. W tegorocznych obchodach uczestniczył najstarszy żyjący partyzant tamtych wydarzeń, dziś 94-letni kpt. Jan Buczek ps.”DĄBEK”. – Walczyłem w oddziale por. Konrada Bartoszewskiego ps.”WIR”. Miałem 20 lat i walczyłem “o swoje”, o wolną Ojczyznę. Brałem udział w licznych akcjach dywersyjnych, byłem i jestem prawdziwym patriotą. Z mojej inicjatywy rozbiliśmy między innymi posterunek żandarmerii niemieckiej w Łukowej, gdzie z innymi partyzantami aresztowany był mój brat Ludwik. Po bitwie wspólnie z Czerwonym Krzyżem uczestniczyłem w ekshumacji i rozpoznawaniu poległych kolegów, by w godny sposób pochować ich w ojczystej ziemi. Czasy się zmieniły ale patriotyzm pozostał i co bardzo ważne wśród młodych Polaków także – opowiada kpt. Jan Buczek.
W bitwie pod Osuchami zginęło 650 żołnierzy z AK i BCh . Jak oceniają historycy średnia wieku walczących partyzantów to 22 lata. Mszę św. za poległych odprawił Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Marian Rojek. Na partyzanckim cmentarzu kwiaty złożyli: parlamentarzyści, przedstawiciele urzędów państwowych i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele Wojska Polskiego, młodzież, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych. Program artystyczny wykonali uczniowie Zespołu Szkół w Łukowej , Męski Chór Parafialny i Orkiestra Wojskowa z Dęblina.
Bitwę pod Osuchami odtworzyło osiem grup rekonstrukcji historycznych z: Krakowa, Kielc, Płocka, Rzeszowa, Tomaszowa Lubelskiego i Biłgoraja. Podczas uroczystości działały okolicznościowa poczta polowa i radiostacja “HF 14 AK”, która o uroczystości informowała krótkofalowców w całej Europie.
m.zach.
{jathumbnail off}
{gallery}stories/2014/7/osuchy{/gallery}